Meeleolu kõikumised ja unetus 12.07.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Mul suur mure oma abikaasa (33a.) pärast. Olen juba veebruarist märganud, et midagi on valest, varem oli väga aktiive ja rõõmsameelne. Äri mida ta veab sai palju tööd ning ta on väga rõõmus, et lõpus on saavutanud mida soovis kuid sellega kaasnesid nüüd probleemid. Ta käitub väga ükskõikselt ja tuimalt kõigesse. On öid kus ta magab vaid mõni tunnike ja on ka öid kus ta magab nii palju, et ei suuda hommikul ärgatagi. Nüüd kus ta on saavutanud oma sihi on tal kõigest kõrini ja tahaks kõik kõrvale heita. Ta on õel(sõnades), tunneb tülpimust, ei taha vahest üldse rääkidagi ja kipub tühiste asjade peale häält tõstma. Olen just eriti mures tema une probleemide ja ükskõiksuse pärast. Ta ise on ka öelnud, et ei saa aru mis toimub kuna ta ütleb, et tal kõik olemas (armastav pere, armas tütar, kodu, firma edeneb, hea majandusllik seis) ja peaks olema õnnelik aga ei mõista mis valesti on.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Suur töökoormus ja uued kohustused, uutmoodi vastutusekoorem - siit siis stress, depressioon ja unehäired, tülpimus, kodune "plahvatuslikkus" jms. Mida teha?
1) Depressiooni ja uneravi asjad korda:
a) AD ja selline, mis ka und soodustab,
b) harjutused (millest eelnevalt juba tuhatkond korda olen rääkinud - AD-st üksi ei aita!) ja neid soovitusi vt eelnevatest.
2) Tööasjad läbi vaadata ja õige tööjaotus paika panna. Prioriteedid ja kaine mõistus - tööasju aetakse mõistusega, südamesse võtta ainult eraelu olulisi asju.
3) Suvepuhkuse aeg - paar nädalat end "teisele lainele" paigutada.
4) Uus hoiak! 13,8 miljardit aastat on Universum arenenud ja on imede ime, et selle arengu käigus meie aine-energia-väli jm oluline just Linnuteele sattus, et Päikesesüsteemi sattus, et Maale sattus, et elusa looduse...imetajate valdkonda sattus, inimlaste hulka sattus. Imede-ime, et Esivanemad omavahel kokku sattusid (muidu oleks siin praegu teised), et meie Ema ja Isa kokku said ja meid ilmale tõid. Oleme olemas, oleme Väljavalitud ja seega põhjus olla Õnnelik. Õnnelikkus annabki suure töövõime, elujõu.
5) Esivanemad on oma eluga hakkama saanud, eluvõitlusest võitjana välja tulnud (muidu meid ju ei oleks). Said nemad hakkama, siis saame ka meie!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet