Kuidas alkohoolikule õigesti toeks olla 28.11.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere !

Minu noormees (26a) võttis nõuks alkoholisõltuvusest vabaneda. Selleks pöördus ta arsti poole ja alustas ravikuuri esperali tablettidega, lisaks asus ta muutma oma harjumusi: hakkas aktiivselt sporti tegema ja püüab leida võimalusi erialaseks täiendkoolituseks. Lähedased on loomulikult õnnelikud ja püüavad igati toetada ja tunnustada. Hoopis teine lugu on sõpradega ja selles minu mure seisnebki. Loomulikult said sõbrad aru, mis põhjusel nende tore joomakaaslane ühel hetkel isegi pudelist õllest keeldus ja seda, mis siis pihta hakkas, ei osanud ma halvimas uneski ette näha. Vähe sellest, et sõbrad ja kolleegid hakkasid tema üle irvitama ja mõnitama, nad vedasid lausa kihla, et kellel õnnestub ta esimesena pudelit tõstma saada. Mul on alkoholismiga piisavalt lähedasi kokkupuuteid, et teada kui kiire on tagasilangus tulema. Ma tahan, et minu tugi oleks võimalikult efektiivne, aga ma ei tea, kuidas toetada. Kas ma peaksin sellest informeerima tema raviarsti, kes teaks sellega siis järgmisel nõustamisel arvestada? Ühesõnaga, olen tänulik iga nõuande eest, mis aitaks mul oma lähedasele maksimaalset tuge pakkuda.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Noormehe eesmärk on ainuõige ja seda ise tunnetades ta "sõprade" ütlemistele vastab vaid naljaga või lahkub kohe sellest seltskonnast. Võimalusel vältida mõned kuud seda seltskonda, siis saab ka neid ükshaaval karskuse rajale meelitada.
Kui ühiselt midagi teete ning teil ka ühiseid eesmärke tuleviku suunal on, siis lähebki kõik õiget rada.
Kannalikkust ja eneseusku soovides,
Jüri O.-M. Ennet