Laps ei kohane kuidagi võõras keskkonnas 29.11.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Oleme olude sunnil elanud Soomes pisut üle aasta. Kolimise hetkel oli laps 2aastane. Siinses perehoius hakkas käima 4 kuud enne 3aastakseks saamist, nüüdseks on ta käinud seal 9 kuud. Mure seisneb selles, et ta ei suuda siiamaani kohaneda- rühmas on kokku 2 last ja kasvataja, kuid neid omaks ta võtnud ei ole. Ta ei räägi terved päevad seal mitte kellegagi, kui kasvataja ise ei küsi, kas on vaja wc-sse minna siis ta lihtsalt laseb püksi ja kui küsib, siis ta vaid noogutab. Oma eakaaslastega ei suhtle ka üldse, mängib nendega vaid kõrvaltvaatajana- veidi eemal.
Keeles asi väga enam ei ole- vähemalt mulle tundub. Kui temaga kodus räägin soome keelt- saab ta kõigest aru ja ka ise kodus olles kasutab palju soomekeelseid sõnu.
Ma olen lihtsalt nõutu- 9 kuud on pikk aeg, et mitte kohaneda, mulle endale tundub. Samas ta kardab ka teisi lapsi- mänguväljakutel mängib, kuid kui keegi lastest tema poole pöördub, siis jookseb minu juurde. Kuidas toetada ja julgustada sellist last, kes koduseinte vahel on hull rüblik ja kui uksest välja läheme, siis kardab kõiki inimesi, kes tema poole vaatavad.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Soovitan minna lastepsühhiaatri jutule, siis selgub probleemi ulatus:
kas lasteaia tädikeses probleem, kas kohanemisprobleem, kas kodus "tülinaid" ja pingeid liigselt, kas vaimse arengu tasandil midagi, kas emast liigselt sõltuv lapsuke, kas...?

Rahulikkus ning turvatunne - olulised. Lapse enesekindluse ja Mina toetamine.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet