Unenäod ja operatsioonijärgne seisund 24.03.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on natukene veidrad küsimused, aga ma pole osanud kuskilt abi leida.
Nimelt, esiteks, mind vaevab umbes aasta aega nüüdseks üks ja sama unenägu, milles ma pidevalt ärkan üles (une sees) ning kunagi ei tea ma, kas ärkasin päris elus üles või on see siiski veel unes. Tavaliselt on selle põhimõte kinni selles, et ärkan pidevalt üles ja siis saan ainult vaevaliselt liikuda ning kõik on udune. See tundub üsna mõttetu, aga tegelikult väga väsitav ja tihti ka õudsalt jube. Vahel kuuleb hääli ning igasugused deemonlikud näod jne igalpool. Ärkan üles värisedes ja üleni higiselt.
Teiseks, mulle tehti hiljuti - veebruari alguses - operatsioon(üsna suure kasvaja eemaldamine). Ma ei tea, kas see on tähtis mainida, aga see oli üldnarkoosiga. Pärast operatsiooni on väga palju ununenud ning mälu oluliselt halvemaks muutunud, tihti unustan imelikul kombel inimeste nimed ära või mingi olulise sündmuse (näiteks oma venna sünnipäeva jne). Varem olid ka hinded oluliselt paremad, enamus siiski 5-4 ja nüüd on need ka halvemaks muutunud. Mul on suured raskused keskendumisega ning üleüldiselt raske midagi meeles pidada. Ma ei oska öelda, kas see kõik on seotud operatsiooniga või olengi lihtsalt põhjusetult lollimaks muutunud. Kas te oskate öelda, mis mul võib olla viga?
Ma loodan, et te saite aru minu jutust.
Tänan väga vastamast!
A.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mälufunktsioonid selle lõikuse (operatsiooni) järgselt taastuvad. Seda taastumist kiirendab korralik puhkerežiim, mõõdukas kehaline aktiivsus ja minu Palve-meditatsiooni esimene samm. See korrigeerib ka unega seonduvat.
Apteegi vabamüügist võtta rahustavat teed. Minu harjutus ka une-eelselt (mina teen iga päev ja kindlasti ka une-eelselt).
Kõik saab korda!
Jüri O.-M. Ennet