Mehe vaimne tervis 20.03.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Mul on mure abikaasa pärast. Oleme 9 aastat koos olnud, nendest 4 abielus, 28 aastased, lapsi pole (ise oleme nii valinud). Alustan algusest.

Paar aastat tagasi tekkisid tal palga kättesaamisega raskused ja ta hakkas salaja kiirlaene võtma. Peagi jäi ta töötuks ja tagasimakmisega tekkisid raskused. Oli küll nö musti otsi, kust raha tuli, aga pigem võttis ta uusi laenusid, et vanu tagasi maksta. Ka pantis ta meie vara. Umbes aasta tagasi, kui ma teada sain, et tal suured võlad, oli meie suhtes mõttepaus, et mis edasi saab. Otsustasime, et jääme kokku, ülejäänud pereelu oli korras, välja arvatud see valetamine. Maksime vaikselt võlgasid tagasi, elasime sellest, mis üle jäi. Eelmisel suvel sai mees korraliku töö ja tundus, et rahaasjad hakkavad vaikselt joonde minema. Elame minu palgast, mehe oma läheb võlgade katteks.
Paar päeva tagasi tuli mees koju, oli täiesti teistsugune (morn ja külm, väga irooniline) ja ütles, et ei armasta mind ja tahab lahutust. Et ei näe meil tulevikku. Ainuke põhjendus on, et ta ei armasta mind ja on kogu aeg teeselnud ja et teglikult ta ongi selline, nagu hetkel. Põrnitses kogu aeg ühte punkti ja oli üldse apaatne. See kestis 3 päeva. Ma proovisin temaga suhelda ja olin väga häiritud, sest minu arust oli meie suhtes armastus olemas. Eelmisel päeval arutasime, et kui raha üle jääb, siis lähme suvel kuhugi puhkama, nautisime koos muusikat, kokkasime, naljatasime. Kõik oli minu arvates vägagi korras, normaalne hooliv suhe, mida minu arust teeselda ei saa või on see väga suurt pingutust nõudev. Teineteist me petnud ei ole, selles olen ma kindel.

Praegu on ta tavalisem, ei ole enam apaatne, käib korralikult tööl, suhtleme rahulikult. Suhte jätkamise osas ta selget vastust ei anna, ütleb, et ei teagi, mis armastus on.

Kas võib olla, et kolm aastat rahaprobleeme ja minule valetamist on talle tõsise jälje jätnud? Muid asju peale rahaasjade ta mulle valetanud pole. Ta on kinnise iseloomuga, nendest rahahädadest ei teadnud keegi peale minu. Viimasel ajal on voodielu ühe harvemaks jäänud, kuna töö juures on mõlemal kiire ja lihtsalt ei ole jaksu. Psühhiaatrile panime aja kirja (saab alles kuu aja pärast), ta on nõus minema, kuigi suhtub sellesse kerge irooniaga. Samas on ta tunnistanud, et rahamured löövad tal pea kohal kokku. Kas on mingi võimalus meie suhet päästa kui ta oma muresid jagada saab? Kas süütunne minu ees võib olla põhjus?

Ette tänades,
murelik naine

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isiksuse muster on "kriibitud", sellele viitab kiirlaenude võtmine, valetamine... mängurlus?
Kuidas alko-ga suhted? Millised on töö-probleemid?
Psühhiaatriga vesteldes selgeub enam - võimalusi mitmeid.
Olete noored ja asjad vaja korda saada!
Asi selgineb psühhiaatri juures.
NB Tervistavad elukombed on kõigile kasuks.
Jüri O.-M. Ennet