Mehe alkoholi probleem 25.01.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mu mehel on viimased mitu kuud olnud probleem alkoholiga.
Kui varem läks 24 purgiga õllekohver kahe päevaga. Siis nüüd läheb üks kohver päevaga ning "maitse pärast" juuakse ka kangemat garaažinurgas salaja.
Ta on alles 34 aastane.
Hommikul, kui töölt vaba on, suundub õue ning tuleb alles õhtupimeduses tuppa. Alati haisudega ja purjakil. Kui olen sellest juttu temaga teinud, siis ta tunnistab, et on tõesti veidi paljuks läinud joomist. Kuid alati vabandab, et ükski töö ei ole ju jäänud tegemata. Tõsi, ei ole tööd tegemata jäänud. Aga ta on selle kõige käigus unustanud ära, et tal on toas kaks last ja naine kes sooviks siiski kooskasvamist. Ta ütleb, et ei suuda toas istuda meiega, tal hakkab igav.
Kui me koos lastega õues viibime, et veidike tema seltskonnas olla, siis läheb üks purk õlut 10 minutiga. Selle tunni jooksul, mil õues oleme lastega, näevad lapsed vaid purke tühjendavat ja suitsetavad "eeskuju".
Ma olen väsinud. Olen korduvalt mõelnud, et pakin asjad ja lapsed ning lahkun. Aga ma kardan, et ta joob end surnuks.
Temaga ei saa rääkida, sest sellele kaasneb vaikus ning solvumine. Lõppeb see sellega, et me mitu päeva ei suhtle ning ta joob rohkem, kui varem.
Mida ma peaksin tegema? Ma tunnen, et vajan ise juba abi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Minu kui psühhiaatri vaatepunktist tegeldakse meil väga pealiskaudselt alkoholismi ja narkomaania küsimustega. Need ei ole vaid ühe konkreetse inimese, narkoloogi hädad, vaid meid kõiki puudutavad probleemid. Seda ei saa vaadata nii, et kui mina ei joo, siis on kõik hästi.
Alko (ka õlle) tarbimine suurtes annustes ja pidevalt - tegemist krooniise haiguseg, progresseeruva haigusega, isiksust lammutava haigusega. Sotsiaalne allamäge kulgemine.

Alkoholism on sotsiaalne haigus, riigi tervisliku (mitte turumajandusliku) alkoholipoliitika puudumise haigus. Riik meid kaineks ei tee, karsklaseks ei tee - ise tuleb seda tervenemise vankrit vedada.
1) karske eluviis nüüdsest ja kohe, ei ühtegi tilka.
2) koduelu korda, et oleks kodu - minu tervisekindlus.
3) tööl ja tööasjad korda. Töökoht ja palk koju, viimse sendini koju.
4) Psühhiaater Juhan Luiga, “Alkohol – vaimuhaiguste sünnitaja.” Seega - vaimne tervis, iga milligramm tervist paigutada tervise varasalve.
5) Perearst ja kehalise tervis - kehalist "laguneimst" vähendada, kõrvaldada.
6) iga mees teeb end ise kaineks, jääb kaineks - psühhiaater annab juhiseid.

7) Kui ei ravi – tuleb agressiivsus, armukadedus, kehaline ja sotsiaalne degradeerumine ja siis terendab ennetähtaegne krematoorium... korstnast suitsu tõuseb üles!
8) Õnnerada ei kulge alkohooliku kõrval!
Lähedaste nimel, Eestirahava nimel tuleb kaine olla ja kainelt tegutseda.
Jüri O.-M. Ennet