Kas depressioon? 20.10.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Tean, et taoliste muredega on Teie juurde juba tihti pöördutud ja lugesin ka eelnevaid küsimusi-vastuseid, ei leidnud aga midagi, mis minu omaga päris kattuks.

Tunnen end viimaste nädalate jooksul kas apaatselt, kurvalt, kergesti ärrituvalt, väsinult, tüdinult, mõttetult - ühesõnaga mitte ühtki positiivset tunnet.

Hommikuti ärkan üles ja juba siis on tunne rusuv. Sees keerab, higistan, käed värvisevad, nagu esineksin kuskil avalikult. Vahepeal käivad nutuhood, mis vahelduvad lihtsalt mõttetuse tundega või liigse ärritumisega. Ärritun tihti ka oma elukaaslase peale ja hiljem saan aru, et olen ülekohtuselt käitunud. Võin päevade kaupa nt arvuti ees passida ja mingeid mõttetuid mänge mängida. Isegi söögitegemine, internetis arvete maksmine või vanni minemine tunduvad liigse pingutusena. Muretsen pidevalt kõikide asjade pärast.

Arvan, et mul on ka sotsiaalne ärevushäire, seda juba lapsest saati. Kardan pea kõikide inimestega suhelda (mul on õnneks paar inimest, keda usaldan, ja kellega seda muret ei ole). Väldin igasuguseid sotsiaalseid olukordi. Isegi bussipiletite ostmine või mingi aja broneerimine on minu jaoks äärmiselt pingelised. Pean eelnevalt peas oma lauset mitu korda kordama, et see ikka õigesti välja tuleks, ja loomulikult lähevad lõpuks ikka sõnad sassi. Siis tunnen jubedat piinlikust ja lähen näost punaseks ja hakkan higistama.

Nagu eelnevast järeldada võib, ei ole ma arsti juurde selle murega pöördunud. Isegi nõude pesemine tundub liiga suure pingutusena, mis siis veel arsti juurde minemisest rääkida. Samuti ma tunnen, et suuliselt seda kõike rääkida oleks minu jaoks liiga keeruline. Mul on ka enne olnud masenduse perioode ja olen neist kuidagi üle saanud, seekord on asi aga kuidagi võimendunud.

Tean, et sellises olukorras soovitatakse trenni teha ja väljas liikuda, aga ka see tundub minu jaoks liigne ettevõtmine. Samuti olen ma õhtuni tööga hõivatud ja päris öösel tänavate vahele jalutama ei kipu.

Mingeid suuri elumuutusi ei ole olnud, mis sellist meeleolu põhjustada võiksid. Olen oma tööga rahul ja ka pereelus ei ole mingeid muutusi.

Kas on mingi võimalus sellist seisundit ilma ravimiteta ravida?

Ette tänades
K

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Veidikene depressiooni ja veidikene ärevushäiret. Need mured-vaevused on kõrvaldatavad.
1) Puhkerežiim korda, und olgu piisavalt.
2) Minu Palve-Meditatsioon. Õpetab liigsetest pingetest vabanema, parandab aju verevarustust, tõstab eneseusku.
3) Päevaplaan ja Päevik. Organism ütleb ise ette vajalikud tegemised ja tegemata jätmised.
4) Elu võtta Mänguliselt (nagu teatris, nagu spordiplatsil..) Näitlejad ju ka harjutavad ja on rõõmsad, kui saavad oma puudujääkidest Näitlejameisterlikkuse osas üht-teist teada. On ju siis midagi parandada.
5) Ideomotoorne harjutamine. Mõttes ja posittivse meeleoluga mõelda neid situatsioone, mis praegu veel probleemsed on. Mõttes, Mona K naeratusega huulil lähed... ja rõõmsameelselt ostad pileti, ....teed vajalikku! Mõttes. Kui mõtetes on kõik rõõmsameelne, siis muutub see rõõmsaks ka reaalses elus suheldes.
Sellest alustada.
Näitlejad õpivad esietenduseni ca 1/2 aastat, anna sinagi aega atra seada, harjuta rõõmuga, nagu sportlane trennis.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet