mure ema pärast 31.07.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, lp doktor Ennet!

Mul on mure minu ema pärast. Vanust on tal 66 aastat. Probleemiks on depressioon, mis on tal juba aastaid kestnud.

Inimene süüdistab teisi, otsib tähelepanu, on äärmiselt kontrolliv oma pereliikmete käimiste ja isegi hääletooni osas. Pidevalt helistab mulle ja küsib, ega ta mind solvanud ei ole. Väidab, et mina olen tema ainus lüli maailma vahel. Tunnen, et ta hingab mulle kuklasse ja mul ei ole enam oma elu. Mulle kurdetakse oma saatust, kuidas tal mehega (minu isaga) ei ole vedanud, kuidas teda kogu elu jooksul on alandatud, jne. Kõik tähtpäevad lõppevad tavaliselt mingi peretüliga, sest temast ei ole piisavalt välja tehtud.

Psühhiaatri voi psühholoogi juurde ta ei lähe, kuigi sellest on varem juttu olnud. Perearst kirjatas talle rahustit, mida vahest tarbib. Mingisuguse enesearendamisega ei tegele, suhtleb ainult mõne vana sõbranna ja naabritega. Kusagil pensionäride klubis või ringis ka ei taha käia. Ta käib vaid tööl ,aga kahjuks öises vahetuses, mis ta veel enam ära kurnab.
Mangub ainult, et teda viidaks teatritesse- kontserditele, sest ise ta ei oska autoga sõita. Terviseprobleemid on tal ka peamiselt vererõhuga.
Tema käitumine viib mind endast mitmeks päevaks välja. Tunnen ennast emotsiaalselt väga kurnatuna. Ta oleks kui energia vampiir.

Elame eraldi, olen abielus.

Mida sellises situatsioonis ette võtta?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Linnud lükkavad ka oma pojakesed pesast, et need iseseisvat elu elama hakkaksid, oma lendu lendama. Teie elate eraldi - tore. Abielus - väga tore.
Lapsed? Oma elu on esikohal (siis on parem ka ema - vajadusel - aidata). Emaga suheldes rohkem diplomaatiat, noogutamist, jms. Kui emme jutt ebaadekvaatseks (luululisus, süüdistused jms.), siis aitab psühhiaater. head rohud olemas.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet