hingamiseseiskus ning segane une esimene faas 12.05.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tervist hr. doktor!

siin õhtuti magama heites, just une algfaasis (ca.5-30min) tekib selline poolsegase-une tunne- nagu oleks juba uinunud, kuid nagu ei oleks ka- kehaliselt nagu oleks ärkvel- nt. liigutusi suudan teha tahte kohaselt, kuid mõtted on peas sellise umbluu- laadi- kui ennast selles staadiumis üles ajada nt. vetsu minekuks, siis adun, et sellised mõtted saavad ainult unes olla:)
ok, tihti tekib see seoses liiga hilise söömisega (mitte liig-), õhtuse saunas käiguga- tunne sel ajal on, nagu vererõhk oleks eriti madal... või millest selline ebameeldiv segane algstaadiumi uni?

Veel, ise olen 32, 183, 84 sporti vehin teha, stressirikast tööd vehin teha, iga nt. niisama ka autos istutud viiv tundub aja raiskamisena, alati peab võtta olema mingi ajakiri, dokument mida lugeda või siis peab olema füüsiline tegevus või mingi sebimine:)
Ning teine küsimus, et mis jama on kui pikka maad autoga sõites esimese 20km pealt tuleb jõhker uni peale, kuigi öö olen maganud korralikult ca. 8h, kuid ikkagi on autos istudes selline tunne, et kui füüsilist tegevust pole, nii jääks kohe või magama. Jällegi seesama madala pulsi-vererõhu nõrkuse tunne tuleb peale. Osta või pedalidega auto:)

Tänud!
R.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mõned seosed olete ise endale selgeks saanud, neid siis arvestada, rakendada.
Teiseks, vehkimis-tempo muuta rahulikuks (mitte aeglaseks) töötempoks. Sama käib ka puhkehetkete jms. kohta - rahulikult.
Kolmandaks, vt. vererõhuga seonduvat - selle madal nivoo või kiire lang võib tekitada kiiret unisust. Siin aitavad ortostaatilised harjutused (püsti sirutus, seis, istumine, lamamine, jalad üles, puusad üles-turiseisus ja vastupidi tagasi) võib ka minu harjutust teha. Pluss-miinus veeprotseduurid.
Autosõidu osas olla ettevaatlik, siin soovitaks mingit ergutit (kohv, tee, jahedam vesi vastu silmnägu jne.) või siis toniseerivat AD-d (fluanxol, näiteks).
Kui nihet paremuse suunas kohe ei tule, siis psühhiaatri jutule.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet