Suur mure 18.02.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 23 aastane noormees.
17 okt oli mul autoavarii, kus teele astus 64 aastane naisterahvas kes oli joobes.Naine hukkus. Mina olin kõrvalistuja ja ta lendas just minu juurde aknasse nii et aknal oli auk sees ja mulle lendas näkku viina ja võibolla veel mingeid vedelikke. 12 nov mind koondati töölt. Umbes 20 nov hakkasid peavalud ja lihasvalud. Pinge oli tunda eriti kuklas. Siis lisandusid veel igasugused asjad: kõhuprobleemid, käed-jalad higistasid kuigi olid jääkülmad, kätevärin jne. Käisin peaga uuringutel- midagi ei leitud. Mõtlesin, et äkki puutusin kokku selle naise verega ja äkki on mul HIV nüüd. Tegin testi 8 jaanuaril - oli negatiivne. Tänaseks on olukord selline, et palavik on kõikuv 37,3 hommikul ja õhtul tavaliselt 36,9 - 37,1. Huuled on seest turses ja keelel katt. Perearst arvab, et reflukshaigus. Kurgus on nagu midagi koguaeg - vahel hakkab hääl kähisema, siis köhatan ja hääl taastub. Istmik on valuline ja valu esineb ka kubemes (ka munandites). Lihasvalud on pidevad. Minu küsimus oleks: Kas psüühika võib tõesti kõiki neid asju põhjustada, igasugused valud, palavik jne?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Füüsilise trauma (avariist) tulem annab mõnikord mitmeid kuid endast märku (kukal, higistamised, värinad, istmik valuline, kube). Katt keelel näitab seedetegevust, olukorda maos. Suitsule ei, alkoholile ei, närveerimist vähemaks, korralikult toitu mäluda, tervislik toit. Refluks annab kõrvetisi ja selle kõrvaldab rohi (omeprasool) koheselt. Vastuse saab mao-asjadele rohuga.
HIV kartus jms. võtab aega, et sellest hirmust vabaneda. Siin aitab jalutuskäik iga päev, psühhoregulatsioon (enda lõõgastamine, vt. minu harjutus ja siis hiljem muud, hingele-kehale sobilikud yoga , meditatsioonid või palved jne.).
Huuled turses - kas traumast tingitud või siis hambatohtri jutule ja seal kontrollida. Palavik võib närvidest olla.
Samm-sammult eelnevad soovitused ellu viia ja siis selguvad (vajadusel) järgnevad sammud.
Head tegutsemist.
Noore organism kosub ruttu.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet