paanikahood 02.08.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Aastaid tagasi, kui elu oli väga keeruline (vägivaldne mees, lahutus, sellele järgnes psühhoterror eksmehe poolt) kannatasin tihti paanikahoogude all. Arsti ettekirjutusel võtsin antidepressante. Aastaid (vähemalt 6-7 aastat) pole paanikahood probleemiks olnud ja tablette pole ka aastaid kasutanud. Nüüd kus elu midu stabiilne ning abikaasa igati tore ja mõistev inimene on viimased 2-3 nädalat tunne, et paanikahood hakkavad taas võimust võtma. Ootan oma kolmandat last (mehel esimene), olen 16/17 nädalat rase, vanust mul 40. Tegemist on IVF rasedusega ning pika protsessi (võib lausa projektiks nimetada) jooksul olen suhteliselt närviliseks muutunud. Seoses verejooksuga olen kaks korda haiglas ravil olnud. Elan pidevas raseduse katkemise ohus/hirmus. Meeleolu kõigub üles-alla nagu "ameerika mäed". Tihti tekib alles aimatava paanikahoo ees selline meeletu hirm, et mine või hulluks. Üritan ennast ise maha rahustada, sest tean, et algstaadiumis endaga tööd tehes ei muutu hoog väga tugevaks. Kuid siiski tunnen hirmu, pea hakkab ringi käima, muutub raskeks, vahel hakkavad täpikesed silme ees virvendama, nägemine muutub kummaliseks, õhku pole ja lõpuks ei tunne oma käsi (mitte alati). Tagatipuks tuleb nutt peale. Mingeid rohte ma võtta ei julge ega taha ka, sest kardan, et keemia mõjub lapsele halvasti. Samas kardan ka seda, et paanikahhoog mõjub loote arengule. Mida teha, olen tõsiselt mures? Kas paanikahood saadavad mind alatiselt läbi elu teatud perioodi tagant?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Need paanikahäired on kõrvaldatavad. Arstirohtu ma ka ei soovita. Tulge vastuvõtule ja leiame sobivaimad lahendid. Jalutuskäikudega võite kohe alustada (nii üksi kui ka üheskoos - kuidas ajagraafik võimaldab). Kõik naistearsti soovitused muidugi eelkõige.
Lahendid on olemas,
Jüri O.-M: Ennet