süda puperdab, vererõhk kõrge 30.07.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, olen 20 aastne naisterahvas ja minu probleemid algasid kuskil üle kolme kuu tagasi.Algas südame kloppimine ja peavalud, käisin arstil, selgus et vererõhk kõrge 148(alumist ei öeldud)süda kloppis meeletult ja seda just siis kui püsti tõusin,puhkeseisundis muutus südame töö kohe normaalseks.Võeti vere ja uriini analüüsid,kardiogramm tehti, kõik oli korras,arst arvas ,et närvidest ja soovitas puhata.Püüdsin siis asja rahulikult võtta ja tunduski et olukord hakkab normaliseeruma.Paar nädalat tagasi hakkas süda jällegi meeletult taguma, eile käisin arstil ja ülemine rõhk oli 162 ja arst mõõtis veel mitu korda, imestas veel et kuidas mul nii hea olla on.Puhkeseisundis südame töö enam märgatavlt ei aeglustu.Kusjuures tunnen end tegelikult suhteliselt hästi, ainuke häiriv on südame kloppimine ja vehel esinev peavalu.Andsin uued analüüsid, kuid olen kindel et sealt midagi välja ei tule.Arst kirjutas mingeid rahustavaid tilkasid välja ja lugedes pakendi infolehte selgus et need ärevuse vastu!On esinenud ka mõned korrad selliseid ärevaks tegevaid hetki, täiesti tühja koha pealt nt üksi kodus olles enne tööle minekut on tekkinud selline tühi tunne.Südame pekslemine on juba pea kolm kuud igapäevane nähtus hommikust õhtuni. selline seisund tekkis mul autokoolis teooria eksami ajal, mul oli kõik selge aga ei suutnud end maha rahustada ja süda tagus, pea hakkas valutama, näost läksin tumepunaseks-see kõik oligi kolm kuud tagasi ja eks ma sellel hetkel saingi mingisuguse häire külge,kuna südame kloppimine peale seda pole praktiliselt kadunud,iga väiksemgi pingutus tekitab seda ja sellega kaasneb ka vererõhu suur tõus millega omakorda kaasneb peavalu(õnneks peavalu pole igapäevane nähe)Eile perearst ütles et kui vererõhk ei lange siis vaja tablette sööma hakata, kuid 20 a ei tahaks eluks ajaks tablettide peale minna...Siit ka nüüd minu küsimused-kas nii pikaajaline vererõhu tõus ja südame pekslemine võib olla tingitud mingisugusest paanika häirest?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Närvisüsteem liigselt tundlik ja muidu ka liigselt hea inimene - võtate ülearu asju südamesse. Liiga hea ei ole hea! Juba Buddha õpetas, et kesktee on parim. Kuidas siis sinna keskteele saada?
Vererõhu kõikumisi mõjutab Teil seisund, mida omal ajal nimetati vegetodüstooniaks ja teiselt poolt närisüsteemi liigne tundlikkus. Seda düstooniat saab kõrvaldada ortostaatiliste harjutustega (püsti-istuda-lamada-jalad ülesse-puusad üles ja vastupidi tagasi kuni seismiseni). Mõnuga ja rahulikult, igas asendis 10-15 sec ja siis veidi aega pikendada 30 sec-ni. Asendi muutudes peavad veresoonte toonused muutuma ja sellega neid siis treenitaksegi. Kosmonautidel peale lendu on seda, kestvalt voodihaigeil on seda nn düstooniat. Sobilik on ka minu Palve-Meditatsiooni harjutus (siin nii see ortostaatiline harjutus kui ka psühhoregulatsioon üheskoos). Vahelduv dušš (soe-jahedam-soe-jahedam-soe), seda mõnuga teha. Mõõdukas sportlik tegemine.
Alul võib ka tilka (Valocordin-diazepam) veidi võtta, rahustavad teed.
Mona-Linda naeratus!
Igast murest saab üle!
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet