Magamatus ja ärevus 25.02.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Tekkinud on suur mure, st ei ole saanud juba ligi kuu aega (sügavalt) magada, ringi käin juba nagu peaaegu zombi... Härib sisemine ärevus, vahel on peal lausa paanikahood. Samuti pelgan üksi olemist. Rohtusid ei tohi ka hetkel võtta, sest olen 24.nädalat rase. Öösiti vähkren voodis ning vahest ei saa öö jooksul tunnikesti und. Millal muutub magamatus juba tervisele ohtlikuks? Ning ega see minu pidev magamatus lapselegi hea pole... Kui ikka üldse kohe pikema aja jooksul magada ei saa, kas siis rasedatele kirjutatakse ka mingeid rahusteid välja, mis magada aitaksid? Olen proovinud looduslikke rahustavaid teesid, palderjanitabelette, kuid neist pole mingit kasu olnud...samuti olen püüdnud ennast teadlikult väsitada (jalutamine, jms), kuid seegi ei aita.. Palun aidake! Olen nii mures ja hirmus!

Ette tänades,

K.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Unehäireid on mitmeid. Põhimõtteliselt: a) orgaanilise geneesiga (Teie puhul täieliselt välistatud) ja b) mitteorgaanilised ja need on:
[F51.0] Mitteorgaaniline insomnia
[F51.1] Mitteorgaaniline hüpersomnia
[F51.2] Mitteorgaaniline une-ärkveloleku rütmihäire
[F51.3] Somnambulism
[F51.4] Pavor nocturnus e. unepaanika
[F51.5] Uneärevus
[F51.8] Muud täpsustatud mitteorgaanilised unehäired
[F51.9] Täpsustamata mitteorgaaniline unehäire
Teied vaevab see nimekirja esimene - insomnia. See möödub ja selle möödumise kiirendamiseks soovitan:
a) Relax-harjutused päeval. Mugavalt istuda. Ringutada-(pingutada) paremat kätt ja siis mõnuga löögastada. Nii kaks-kolm korda. Siis vasem käsi. Parem jalg, vasem jalg. Kulmud üles ja siis lõõgastusega alla, Mona-Linda naerulihased ja lõõgastus. Pea kuklasse ja lõõgastus, pea ringutus paremale-lõõgastus, vasemale ja lõõgastus. Lõõgastumise ajal teha KERGE OHE (ohkamine). Ohakamine puhastab hinge (süvaemotsioone). Ka mõnus nutt.
b) jalutuskäigud jäävad. Nautida pilvi-pilvitust, puid,...Loodust, ... meid ümbritsevat keskkonda. Sellest naudingust mõtte-sosinaga anda teada Lapsele.
c) Ümisemine või siis laulmine. Koduseid toimetusi tehes rääkida (veelgi parem laulda) seda Lapsele, et nüüd teen/ei tee seda-toda.
d) Rahustavad teed.
e) voodi peaga Põhaja-kaare Ida-kaare (Nord - Ost)) vahemikku. Toa tuulutamine õhtul. Unejutt (muinasjutt) Lapsele.
Igast murest saab üle!
Saate une korda. Organismi kaitsemehhanismid on väga tugevad ja Lapsega on kõik korras.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet