äkkviha,närvilisus,depressioon 02.01.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen oma mehega koos elanud juba üle 4 aasta ja meil on ühine laps. Suhte algusaastatel kohtles mees mind väga halvasti,peksis ja alavääristas mind,kuid suutsime alati oma probleemid lahendada, kuid kogu see asi tekitas mulle pidevaid masendushoogusid. peale lapse sündi tekkis mul sünnitusjärgne depressioon,mis kestis paar kuud. Peale seda hakkasid asjad ülesmäge minema, meie suhe muutus ja olime väga õnnelikud. Kuigi mu mees on iseloomult väga närviline inimene ei tõstnud ta minu vastu kätt ega alavääristanud mind enam, kuni möödunud nädalani. Teda vihastas,et ma pole ühte dokumenti jõudnud veel väljastada ja lõi mind labakäega vastu kõrva nii kõvasti,et mul oli kõrv paistes. Mõned päevad hiljem tulime peolt ja ma ei tahtnud temaga seksida ja ta lõi mind labakäega kolm korda vastu nägu,nii et järgmine päev oli mul veerand nägu kaetud verevalumitega. Järgmine päev tahtsin temaga sellest rääkida ja nii kui jutu teemaks võtsin ärritus ta ja lõi mind rusikaga vastu kätt,siis kohkus ise ja ütles,et ta ei tea kuidas see juhtus,kuna ta ei tahtnud seda üldse teha.Mul endal tekkis sellest kõigest nii suur depressioon,et ei suuda hommikul üles tõusta ega midagi teha, söögiisu on läinud ja tahan ainult magada ja mitte asjadele mõelda. Et last säästa pingutan kõigest jõust naeratavat nägu teha,endal nutumaik kurgus. Mees küll palus vabandus ja ütles,et seda kunagi enam ei kordu,kuid kes teab. Kõige lihtsam oleks mul lapsega ära minna,aga kuna ma tahan lapsele tervet perekonda olen valmis selle nimel töötama. Kas selline vihaväljendus ja agresiivsus on ravitav või on see lihtsalt inimese iseloomus nii kinni,et see ei muutu kunagi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Soovitused:
1) olge ISE ja selleks ka jääge. Piirid tuleb paika panna ja nende rikkumine olgu välistatud. Tema peab neid piire ka teadma;
2) rahustamist, endaga tegelemist rahulikumaks muutumise osas vajab ka tema, abikaasa. Kui on alkoholiga seotud probleeme, siis - karskus. Alkoholilembelised on agressiivsed, armukadedad.
3) Kooselu on omavaheline SUHE, aga mitte ühe või teise poole omand. Keegi ei ole kellegi omand - pole ju orjanduslik ajalooetapp meil praegu päriselt. Kapitali-orjust jms. muidugi on, aga see on juba teine lugulaul.
abi-elu on ju vastastikune abistamine, mitte omandi-elu (minu-mees, minu-naine).
4) vt. eneseregulatsiooni nippe ja neid siis ka teha.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet