usust haige 04.08.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kirjutasin internetis usku halvustavaid kommentaare anonüümselt,vihastasin sellega paljusid tõsiusklikke.See mõjus mu enda psüühikale halvasti.Kas on mingi kollektiivne usklike alateadvus,mis neid rünnanud isikutele halba mõju avaldab.Voltaire ja Nietze lõpetasid oma elu hulludena,ka nemad halvustasid kirikut.Kas seda on üldse uuritud,mis inimese psüühikas toimub,kui tast usklik saab.
Kõike Head!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Fr. Nietzsche noorpõlves vallatles "tundmatus kohas" ning süüfilis murdis elu lõpukümnenditel tal mõistuse ja keha. Fr. Nietzsche raamatuid soovitan siiski tungivalt lugeda - inimene suudab palju ka ilma Jumalat appi palumata. Piibli-raamatus on ju ka öeldud, et ära võta Jumala nime ilmaasjata suhu. NB! Pead ka ise hoolas olema, ise pingutama. Jumal ei ole ju laiskvorstide tarvis - palud ja ongi kõik käes. Hi-hi-hii.
Tänapäeva noored otsivad jobupäiselt (alko-narkouimas ja ka kiirtutvumise tuhinas) HI-viirust ning - "kes otsib, see leiab." Ja siis saab edonistist-materialistist idealist-usklik. Aga vägev Jumal siis enam aidata ei suuda. Suudab meditsiin kui meie riik seda valdkonda edendab. Aga enne - hoia ise tervist, enneta jobusust.
Idamaades on arusaam nö karma seadusest - halvad ja head mõtted, sõnad, teod tulevad kaarega kõik tagasi, kogunevad ning kuhjuvad. Tahad head, siis mõtle, ütle ja ka tee head.
Usk ja kirik on erinevad kategooriad: usuorganisatsioonide kaudu on Eestirahvale Ristirüütlid-orjastajad toodud, inkvisitsioon põletas ja piinas Ilmamaal (mitte halvemini kui praegu piinatakse) sadu tuhandeid teisitimõtlejaid, "ususõja" sildi all käib ka praegune naftaväljade (dollari-maardlate) anastamine-kaitsmine, lihtinimeste ning süütute laste-naiste mõrvamine.
Usk inimese südames on inimesele ELULAULU "noodivõtmeks" - annab arusaamise endast ja meid ümbritsevast, annab käitumisjuhiseid, elu-hoiaku.
Riigiusk on aga poliitika ja see on juba ka riikidevahelise suhtlemise "noodivõti" ja see "õigustab" kaasaegset inkvisitsiooni teiste rahvaste suhtes kultuuriliselt, keeleliselt, kapitaliga, ... ja "õigustatud inimtapmisega."
Ja selliseid välisriike-jumalaid mõned meist kummardavad, eeskujuks võtavad.
Usuelul on muidugi ka positiivseid külgi, uske-uskumisi ka sõbralikke.
Jäägem ikkagi Eestimaalasteks.
Taara teid mõistuse juures hoidku!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet