mure 26.10.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tavaliselt on nii, et väikesed lapsed ei taha koolis käia, sest nad ei meeldi kellelegi ja ei saa läbi vms. Minua rust peaaegu iga inimesega on mingi aeg niimoodi. Minuga ennem polnud, aga nüüd ma käin gümnaasiumis ja mulle tundub, et ma käin teistele närvidele. Mitte et ma väga hullult karjuks, aga lihtsalt. Nad ei näita seda nii selgelt välja ka, aga ma saan aru. Kui ma kusagil suurema seltskonnaga olen, siis ma lihtsalt ei oska suhelda. Ma ei tea miks. Ja kui ma mõne inimesega räägingi, siis saan ma jälle aru, et ma ei meeldi talle. See on nii umbes kogu elu olnud, aga nüüd ma olen vanadest sõpradest eraldi koolis ja kõik on uus ja ma hakkan üha rohkem mõtlema, milline ma olen ja ma ei tea seda ise ka.
See on isegi väljaspool kooli. Ma arvan, et te kirjutate, et seda saab harjutada(suhtlemist), aga ma ei saa, kui koguaeg tuleb sellele kinnitust, et ma ei meeldi kellelegi. Ma ei tahagi seltskonnas olla, kus ma väheseid tean. Ma olen juba umbes 3 aastat nutnud ja see ei lähe üle. Ma mõtlen, et äkki kuna minul selline asi hiljem on, siis ma ei leiagi ennast ja käingi terve elu närvidele teistele. Kuigi on ka selliseid kellele ma ei käi, aga neid tean ma juba terve elu enamvähem.
Kõige hullem on aga see, et ma ei tea, kes ma olen. Ma olen püüdnud teada saada, aga see kestab juba liiga kaua.
Ma arvan, et sellepärast ma teistele ei meeldigi, et nad saavad kuidagi alateadlikult aru, et ma ei ole endas kindel.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sellel teemal tuleb rääkida Emaga, tema juttu kuulata, aga ise kaasa mõelda ja otsustada. Suhtlemisoskus tuleb harjutades ja seda tuleb võtta kui näitemängu. Näitemängu ka harjutatakse ja vidagest tehakse vaid positiivseid järeldusi. Meeldimine on selline asi, et eelkõige peab meeldima endale. Ja see tuleb siis kui midagi hakkab endal paremini edenema. Kehaline tervise paranemine annab ka vaimujõudu juurde, usku endasse - kerge trenn või kehaline aktiivsus seega. Kui sellest ikkagi väheks jääb, siis
tel 697 44 40 on Lastedispanser Psühhiaatriakliinikumis (seal nii tohter kui ka psühholoog annavad abi).
Tervitusi sulle,
Jüri O.-M. Ennet