isiksus 03.08.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, Dr. Ennet!

Olen lugenud, et isiksust loetakse nii inimese käitumis- ja mõtlemismustrit kujundavaks kui ka ise samal ajal inimese harjumuste ümber kujundamise teel muutuvaks. Küsimus on selline, kui palju on inimese psüühiliste võimete-omduste-harjumuste kompleks muudetav elu jooksul, millised on olulisemad positiivsed mõjutusvahendid negatiivsete omaduste/nõrkuste "lihvimisel"?
Taust selle küsimuse esitamisel on selline, et psühholoogid on määratlenud minu isiksuse tüübiks "vältiv isiksus".

Lugupidamisega,
Vihm

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Oma isiksuse struktuuri-mustrit ei maksa muuta, vägistada. Põhiline noodivõti jäägu samaks. Aga selles helistikus endas tasub küll muudatusi teha, oma tugevamaid külgi lihvida, edendada, treenida. Siin aitavad kõik psühhoregulatsiooni valdkonda kuuluvad võimalused: piht, meeleparandus, paast ja meditatsioon, Loyola vaimlised harjutused, autogeenne treening, yoga eri koolkonnad, religioossed praktikad, minu harjutus jne. Tuleb leida endale sobiv ja praegusele arengutasemele sobiv meetod ja sellega siis tegeleda.
Järeldus: tuleb ja saab muuta end oma isiksusetüübi raames ja teiseks - leida elukutse, tegevus, kus selline isiksus on teretulnud. Ühiskond vajab kõiki isiksuse tüüpe, vajab ka Teie tüüpi inimesi.
Aga arendama peab end ikkagi.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet