meeleolu kõikumised 08.03.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Otsustasin teie poole pöörduda oma murega, mis aegajalt mu üle võimust võtab. Olen 29-aastane kena haritud naine. Kogu oma eelneva elu jooksul pole mul olnud ühtegi kooselu, kuid nüüd olen suhtes mehega, kellega üsna pea kokku kolime. Peaksin olema õnnelik ja samas nagu olengi, aga aeg-ajalt olen kuidagi väga murelik ja kõhklev, sest minu jaoks on see suur samm. Varasemas elus on mul palju suhteid olnud, võib öelda isegi, et liiga palju, sest tunnen, et eelnev elu segab mind. Nooremana oli mul suhteid, kus olin väga armunud ning nii mõnegi suhte puhul sain väga haiget. Kuid hiljem muutusin külmaks ja kalgiks ning käitusin vastupidiselt: panin mehed endasse armuma ning seejärel hülgasin nad. Pool aastat tagasi aga kohtasin Teda, kes minust tõsiselt huvitatud on ja minust väga hoolib, ka mina armusin temasse. Kuid nüüdseks oleme siis jõudnud järgmise sammuni: kooselu. Kuid ma kardan väga, kardan, et see ei õnnestu. Ja suur mure on ka selles, et ma ei suuda seda kallist inimest endale lõplikult südamesse lasta. Mõtlen tihti oma eelnevate armusuhete peale, võrdlen teda teistega ja kohati ajab see mu hulluks. Ma ei saa aru, mis minuga toimub. Vahepeal on meeleolu nullis või isegi alla nulli, kuid siis on jällegi vastupidi, kõik tundub väga ilus. Kuidas saaks unustada eelnev elu ning lõpetada pidev võrdlemine. Või on mul depressioon? Või äkki pole ta mu jaoks õige inimene? Aga ma olen väsinud uutest suhetest! Ja samas ma ei tahaks temast loobuda! Olen segaduses.
Ette tänades
Mari

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mida külvad (mõtetes), seda siis hiljem "lõikuskuul" lõikad. Mida ootate, mida loodate - see realiseerub, vähemalt tegelikkus pürgib selles suunas, sinna ta "purjetab". Võtke eluteatrit mažoorses noodivõtmes, küll minoorsus endast ilma Teiepoolse aktiivsuseta isegi aegajalt märku annab. Seda esiteks.
Teiseks, elu toimub olevikus ning mineviku "varjud" ärgu olevikku tumestagu.
Kolmandaks, meeleolu küsimustes konsulteerige tohtriga. Võibolla vajate temapoolseid soovitusi. Võibolla.
Kalli inimese südamessevõtt ei ole turumajandus - kurgid sulle, raha mulle. See on ikkagi midagi muud, see on eelkõige tunne, siis tuleb ka kõik muu ja ratsionaalne.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet