ravi leponex-iga 11.02.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! 25a. noor naine on tarvitanud leponexi 7a. Vere pilt on püsinud korras. Vahepeal 2a tagasi püüti ka ravi muuta, kuid see ei andnud tulemusi. Mindi tagasi leponexi peale, veri püsis korras. 4 kuud tagasi mindi teisele ravimile, kuid see ei andnud tulemusi. Seejärel püüti alustada uuesti leponexiga, kuid seekord läks veri korrast ära(leukotsüütide tase langes allapoole normi) ja ravi leponexiga katkestati. Määrati uus ravim, mis samuti ei ole andnud tulemusi. Tänaseks on ära proovitud kõik ravinid, ainukesena nendest on andnud tulemusi leponex, kuigi ka selle tarvitamise ajal on olnud mõõna perioode(sellest ka vahepealne püüd raviskeemi muuta). Kuna vahepeal on leponexiga veri läinud korrast, ei juleta sellega uuesti katsetada. Lõpuks küsimused:1. Kas vahepealne tagasilöök leponexiga on suurendanud riski, et ravi uuesti alustamisel läheb veri uuesti korrast ära? 2. Kas teatud põhjustel oleks sellise riski võtmine siiski õigustatud. Millised need oleksid? 3. Juhul kui leukotsüütide tase langeb alla normi, kas siis ravi katkestamisel see taastub või mitte. Millised on siin riskid? 4. Kas on olemas mingi teine ravim, mis takistaks leukotsüütide hulga langust veres ja mida saaks kasutada paraleelselt leponexiga. 5. Kellel on Eestis kõige suuremad kogemused ravinisel leponexiga?
Lugupidamisega ja ette tänades.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lugu liigselt spetsiifiline ja seetõttu tohib konkreetseid vastuseid anda raviarst.
Verepilt taastub. Millise ravimiga jätkata, seda ütleb ikkagi raviarst. Jääb selgusetuks, et milliseid ravimeid ju prooviti?
On mitmeid uuema põlvkonna ravimeid ja nende toime verele ei ole probleemne. Kas neid kasutati? Kõik statsionaari tohtrid kasutavad leponxi piisavalt, ka ambulatoorse süsteemi tohtrid valdavad seda ravi.
Kui regulaarselt verepilti kontrollida ning annuseid jälgida, siis saab põhimõtteliselt Leponexi kasutada ka edaspidi.
Ikkagi raviarst oskab sellele konkreetselt vastata.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet