Peale lähedase surma 05.12.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 28 a naine . Matsin üle aasta tagasi oma ema. Ta suri vähkkasvajasse.Tema haigusest teada saades ootasin last ja see oli väga raske aeg, mis kulmineerus peale 6-kuulist vaevarikast haigust ema surmaga. Nädal hiljem sündis meil pere pesamuna.Esimene kuu tundsin nagu mingit kergendust, aga siis läks kõik süngemaks. Taban end tihti mõttelt, et mis saab siis, kui midagi minu või mu perega juhtub. Mul on tekkinud hirm, et äkki mul on ka vähk.Loen tihti vastavasisulist kirjandust nii raamatutest kui ka internetist. Otsin vähile viitavaid tundemärke. Kardan igasuguseid asju-kui pea valutab, et äkki on mul ajukasvaja, uurin oma sünnimärke, et äkki need on hakanud muutuma; kui kurk on haige, et äkki on kõrivähk jne. Hirm on just selle ees, et äkki jään praegu haigeks ja kui jube ja kole see siis on oma perest ja väikestest lastest lahkuda. Ma ei taha selliseid mõtteid mõelda, aga ikkagi nad tulevad mulle pähe. Olen selle aasta jooksul väga palju arstide juures käinud, hirmuga, et äkki mul on see või teine või kolmas tõbi.(enne ema surma olin ma arstidele väga harv "külaline").Õnneks on siiani tervis normaalseks tunnistatud.
Kuidas saada lahti nendest koledatest mõtetest, kaua see aega võtab ja mida teha?See segab väga mu igapäevaelu. Olen hetkel lapsega kodus ja taban end tihti mõtlemast haigustest-surmast.
Tahaksin tunda end jälle samamoodi kui enne ema haigusest teada saamist. Tahan, et mul ei tekiks pidevalt hirme seoses selle koleda haigusega, surmaga ja lähedastest lahkumisega. Kas on veel võimalik end kuidagi ise aidata? Olen üle aasta selle käes piinelnud. Vahel on kergem, aga siis hakkab kõik otsast peale. Või on vajalik profesionaalne abi. Kui, jah, siis kus Tallinnas seda saada oleks võimalik?
Tänan väga kui leiate aega vastata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Valite kehatoitu, valige ka vaimu- ja hingetoitu. Vähiraamatute asemel lugege muinsjutte ja rääkige neid Lapsele (küll ta Teie kõne intonatsioonist ja kehakeelest aru saab).
Õppige selgeks minu harjutus (millel viis astet) ja sellest saate suurt abi. (vt. "Elukiri", jn. 2004).
Võite tarvitada ka mõnd vabamüügi rahustavat teed.
Psühhiaatriadispanser: tel.: 697 44 44 (registratuur).
Tallinnas ka rohkelt eratohtreid.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet