ikka ja jälle see paanikahäire 03.12.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

olen 30 aastane ja kannatanud ärevushäirete ja paanikahoogude käes vahelduva eduga 5a. Kõik sai alguse siis kui sünnitasin oma teise lapse. Sünnitus ja rasedus kulgesid normaalselt. Ei tea miks see ärevus tekkis. Tõenäoliselt rasedusjärgsest depressioonist. Olen üldiselt selline närveerija tüüp ja ega ka lapsepõlves pole just kerge elu olnud. Ärevust ja pingeid on talutud omajagu.Ravi olen saanud rohkem kui ilma ravita olnud.Praegu tarvitan seroxati 1 tbl. hommikuti. Soovin saada veel ühte last, aga mul on tekkinud selle ees hirm. Kuidas tulen raseduse ajal ärevusega toime. Kardan väga paanikahooge.Käin korra nädalas teraapias ja austan ja kasutan rahvameditsiini nippe. See hirm ei näi kuidagi kaduvat. Kas sellest ärevusest ja paanikahoogudest on võimalik päris lahti saada? Mis saab siis kui raseduse ajal paanikahood tekivad? Tean väga hästi, et palju on minu enda teha, kuid see on nii raske ja vahel tundub isegi võimatu. Ka minu emal on see probleem olnud samas eas. Praeguseks on see möödunud. Olukorda raskendab ka see, et paanikahood tekivad siis kui olen üksi kodus ja une pealt. Mehel on öine töö. Ma ei saa aru, kuidas ma varem tulin toime ja ei teadnudki, mis asi see selline on ja nüüd lihtsalt ei saa sellest lahti. Olen tõesti endaga palju tööd teinud ja õppinud mitte enam nii katastroofiliselt närveerima. Kas on võimali kõppida ka nende hoogudega elama ilma , et peaksid millestki loobuma. Näiteks veelkord lapse muretsemisest? Oli aegu, kus asi oli nii hull, et vältisin kõike, nüüd olen enamus asjadega õppinud toime tulema ja aegajalt jällegi ületan ennast ja siis on väga julge ja hea tunne. Näiteks olen ette võtnud teatud ekstreemsusi, mida paljud ilma selle häireta inimesed iial ei teeks ja olen saavutanud edu. Miks siis raseduse ees nii suur hirm on? See ei anna mulle rahu, ma ei taha midagi vältida ärevuse pärast, sest just see minus ärevust tekitabki. Täielik nõiaring.

Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui nn naiste asjad täiesti korras on (naistearst ütleb), siis võite küll Lapse küsimuse käsile võtta.
Kordan veelkord, et on kolm valdkonda tarvilised:
1. vajalik on periood õiget ravimit võtta (ravimi osakaal ajateljel pidevalt vähenev);
2. kehalised ja vaimlised harjutused, treeningud. Teile sobilikud;
3. hoiakute muutmine. Siin vaja enda jaoks oluline välja selgitada, mida südamesse võtta. Teil ju Laps.
Häälestage end Lapsele, see kosutab, edendab Teie heaolutunnet.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet