Küsimus ärevushäirete kohta 02.11.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

kannatan ärevuse all umbes kaks aastat- püüdnud nii iseseisvalt kui ka psühhiaatrite abil probleemile lahendust leida. Hetkel olen aga kummalise dilemma ees- nimelt kas ärevus võib mõjutada ka kehatemperatuuri?

Olen täheldanud viimastel kuudel, et tööpäeva lõunaks kehatemeratuur tõuseb tavaliselt vahemikus 36.9 kuni 37.2. enamasti 37. Kuna paljud arstid on öelnud, et selline kehatemperatuur võib olla mitmete haiguste indikaatoriks nt. südamelihase põletik jms. siis olen püüdnud füüsilist tegevust (sh treeningud- treener ütles, et palavikuga ei tohi trenni tulla) tagasi hoida ja ausalt öeldes ei ole ka jõudu midagi teha. Samas pärast väikest puhkust kehatemperatuur taas "normaliseerub".

Mida peaksin tegema- kas võiksin usaldada täielikult, et "mõtlen ise selle palaviku välja" või peaksin tegema lisaks psühhiaatri külastamisele ka mingeid uuringuid- nt. koormustest vms?

Kas kusagil Eestis pakutakse ka n.ö. kompleksset teenust- et uuritakse südame/keha üldist vastupidavust koormusele ning samas ka psühhiaatria alast nõustamist?

Tänan ette vastuse eest,

Marko, 26 a.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kuidas on enesetunne? Ei tarvitse seda temperatuuri nii tihti mõõta! Kehatemperatuur tõuseb saunas, tõuseb sporti tehes, tõuseb suvel palavaga, tõuseb napsuvennal napsitades... võib tõusta ja tõuseb ka vaimu-sfääri tulemusel. Kui perersti uuringud korras, siis trenni (mõõdukalt) teha, veeprotseduurid ja kareda rätiga ülehöörumised, saun ja jahe dušš, jne., et temperatuuri-retseptoreid trennida.
Kui need ärevusehäired ikkagi "kuklasse puhuvad", siis psühhiaatri poolt soovitatud antidepressante võiks võtta.
Meie tervishoiu dirigent on perearst, sealt info hankimine ja uuringud nagu ratta kodarad suunduvad eriarsti poole ja sealt jällegi peretohtri juurde tagasi.
Koolipoisina tegin ka hoolega trenni ja sai siis ka pulsisagedust mõõdetud. Mõõtsime ja mõõtsime (koos naabripoistega) ja peaaegu haigeks end siis mõõtsime - pulss lainetas, meie hirmul. NB! Me ei teadnud midagi respiratoorsest arütmiast ja seetõttu tegimegi enda jaoks valed järeldused.
Seega:
- ärge mõõtke nii sageli,
- lähtuge rohkem enesetundest, seega ka jõukohane kehaline aktiivsus
- perearst suunab vajadusel spetsialisti juurde
- korralik puhkus ja tervislikud eluviisid
Saate enesetunde korda!
Meeldiivat harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet