sutsetamisest loobumine 04.06.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu küsimus kuulub rohkem sellise eeltöö ja uurimise valdkonda.
Olen plaaninud juba mõnda aega suitsetamisega lõpparve teha. Mõned nädalad tagasi sai ka asi tõsisemalt ette võetud, kuid jah... Vastupidiselt väidetele, et esimesed paar-kolm päeva on kõige hullemad ei vasta minu arus mitte tõele. See aeg oli nimelt üpris lihtne üle elada, kuid järgnevad 4 päeva olid hullemad kui põrgu. Öelgem siinkohal ära, et seal minu vaimutugevus ka katkes.
Kas fakti, et suitsetamise sai "lõpetatud" päevapealt erinevaid abivahendeid kasutamata, tuleks käsitleda ka nn. kaasaaitava tegurina ei oska ma kommenteerida, kuid ühes olen ma kindel - enne järjekordset üritust teen parema eeltöö.
Siinkohal ka minu küsimus:
Juhtusin hiljuti lugema artiklit hüpnoosi kohta, milles mainiti ka selle mõju ja effektiivsust suitsetamisest loobumisel.
Kas ja mil määral vastab see väide tõele? Kas sellisel meetodil on ka mingeid ohte, millega tuleks arvestada? Kes sellega Eestis tegeleb ja kus oleks võimalik leida asjakohast lisainfot?

ette tänades
Toomas

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Suitsetamise lõpetamisel on võõrutusvaevade kestvus ja iseloom
on indiviiditi väga erinev ja sõltub paljudest faktoritest.Teatud
kriisimomendid võivad lainetavalt kulgeda.Tulemus sõltub siiski
inimese enda motiveeritusest ja tahtest Kasutatakse toetamiseks
erinevaid abivahendeid.On spetsiaalsed medikamendid olemas
(Nicorete,Zyban jt).psühhoterapeutilise suunitlusega ravi.
Ka võib kasutada sugestiivset teraapiat (näiteks hüpnoos).
Tänapäeval kasutatakse klassikalises meditsiinis hüpnoosi
suhteliselt vähe,kuid mõned psühhiaatrid ikkagi tegelevad veel
sellega.Samas aga agaralt kasutavad erinevaid sugestiivseid
võtteid just igasugused ekstrasensid ,posijad jne.
On inimesi,kes sugestioonile hästi alluvad ja saavad ka abi.
Kahjuks ei oska praegu konkreetset kirjandust suitsetamise ja
hüpnoosravi kohta soovitada,sest ise ei ole sellega enam kaua tegelenud.
Peaks meditsiiniraamatukogus veidi tuhnima. Mitmete suuremate haiglate juures tegutsevad spetsiaalsed nõustamise kabinetid suitsetajatele.
Hiljuti tegutses ka Ida-Tallinna Keskhaigla(Keskhaigla) juures selline
kabinet.
lugupidamisega
Jaanus Mumma