Teadmatus 06.06.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on mure, millele ise lahendust ei leia. Niisiis on mu emal, mingisugune psüühiline probleem ( ema õel ja vennal on ka ) täpset nimetust ei oska ma öelda ja ema käest ka ei saa küsida, sest ta muutub närviliseks, kui tema haigus jutuks tuleb ja ei räägi midagi.
Haige ja vahelduva eduga haiglas on ta olnud 15 aastat. Kord viiakse ta haiglasse enesetapukatse järel, kord jälle üliaktiivsuse pärast. Kui ta haige on teeb ta igasuguseid jubedusi, röögib, kulutab metsikult raha, vihkab mind ja õde. Või on omaette ja ei räägi kellegagi, masenduse lõpp on tavaliselt enesetapu katse. Ta on ka invaliidsus grupil
Mul endal on 2a laps ja mees ja vahel, kui abikaasaga pole suhted korras muutun ma natuke ema sarnaseks ja mul on hirm, kas mul võib tulevikus sama haigus tulla. Kui tõenäoline on see, et see haigus on päritav ja kuhu ma peaksin pöörduma. Kas mul on vaja ka perearsti saatekirja.
Loodan, et saate mul veidigi selgusele jõuda. AITÄH

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ema ravinud arstilt saate informatsiooni Teid vaevavatele küsimustele. Igal inimesel on teatud eelsoodumusi nii mõningate haiguste osas, aga ka veidi talendikust/ geniaalsust mõneks oluliseks asjaks. Eelsoodumus on võimalikkus ja see realiseerub teatud tingimustel. Tingimusi (nii väliseid kui ka sisemisi: hingejõud, vaimu ja kehavõimekus) annab suuresti kujundada, suunata, treenida. Võimalikult vähe end kahjustada - ka seda printsiipi teate. NB! Me teame piisavalt palju (mis on halb ja mis on hea isikule, tervisele), aga me kasutame neid teadmisi ülimalt vähe. Tark mõte:a) küsi spetsialistilt ning rakenda soovitused ellu; b) kui erialatarka pole käepärast - küsi endalt ning tegutse vastavalt sellele! Küsi ja tegutse! Teid tervitades Jüri O.-M.Ennet