palun aidake 03.04.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, olen 22 aastane neju, ja juba 3 aastat elan eestist eemal. Enne eestist ara tulemist, suri mulle vaga kallis inimene. Ja selleparast on mul nagu syymepiinad, sest alles enne tema surma sain talle oelda, kui armas ja tahtis ta minu elus oli. Kindlasti oli see hea voimalus aga kas surmaagoonjas inimene yldse saab aru, kes temaga raagib,kes ta korval on? Paar kuud enne ta surma oli mei suur konflikt ja mina muidugi arvasin, nagu tema oli vanainimene, siis kindlasti laheb see tal yle. Niisiis alles kaks kuud peale seda konflikti sain temaga 5 tundi ta voodi korval raakida ja nutta aga ma ei tea, kas ta sai aru, et see olen mina. Sellest on moodunud nyyd mitmed aastad ja pole tema surmast ikka veel yle saanud. Valismaal olles on mul olnud vaga raske elu seoses minu endise elukaaslasega. Ta peksis mind, monitas ja terroriseeris ka psyyhiliselt. See kestis 2 aastat. Onneks nyyd olen leidnud endale hea elukaaslase, kes mind hojab ja armastab. Kuid siiski alati yksinda valja minnes vaatan iga nurga taha, kartes kohata endist elukaaslast. Mul on suur hirm, olen vahetanud oma telefoninumbrid ja yritan mitte vestelda endiste sopradega, et ta teada ei saaks, kus olen.

Ma ei tea enam mis teha, sest oositi ei suuda ma magada, ehhki uni on kohutavalt suur. Ja kui magan, siis tavaliselt arkan kohutavate unenagude parast. Tihti nutan oositi nii tugevalt ja endale markamatult, et mu elukaaslane arkab.Jargmisel paeval muidugi teeme selle naljaks, ehhki tean, et ka tema on selleparast mures. Onneks on siinsele kultuurile omane siesta, ehk paevane uinak. Paevasel ajal, ma saan magada rahulikult tund aega, ilma unenagutetta. Aga ma lihtsalt ei tea, kuidas magada 88sel koige nende oudustega. Olen juba vaga vasinud ja murelik, sest ei tea, kuidas saada yle sellest probleemist, ja kas yldse on voimalik sellest yle saada yksinda?

Tean, et kindlalt soovitate kylastada mond psyhholoogi voi.. aga kahjuks on mul see siin ysna voimatu, raagin kyll keelt aga mitte nii osavalt, et raakida mone arstiga oma probleemidest. Ka pere on mul koik eestis ja eesti keelt saan suhelda vaid labi interneti. Palun andke mulle mingi lahendus, sest ei suuda olla enam selles seisundis.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Emaga seotud süütunneteks ei ole põhjust: saite oma tunded ning pihtimise emale öeldud - emad tunnetavad seda ainuüksi südamega, Teie saite seda öelda ka veel sõnadega. Ta tunnetas Teie tundeid. Endise elukaaslasega seotud hirmud: kas see on vaid kujutluspilt või ka reaalne oht? Mida tugevam on Teil praegune suhe, seda vähem minevik Teid segab. See endine vägivallatsemine vajab pihtimist, väljaelamist. Reaalse ohu puhul vaja reaalselt midagi muuta (elukohta, jne). Unetuse põhjuseks on eeltoodud pinged. Unerohtu soovitan praegu ikkagi võtta. Soovitused: võimalusel 1) psühhiaater. 2) piht (pihiisa kirikus v. psühholoog. Soovitan - maris4@hot.ee 3) head suhted praeguse elukaaslasega, 4) võimalusel sõitke koju. Tervitades Jüri O.-M. Ennet