Mis hoog see on? 27.10.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Mul on olnud depressioon teismeeas mitu mitu aastat ja diagnoositi ka aasta aega tagasi. Kuid nüüd enamus ajast tundub kõik korras. Mul on palju huvisid, unistused eesmärgid, proovin positiivselt mõelda. Kuid kui tuleb mingi stressiolukord, siis reageerin ma sellele ikka liiga tundeliselt. Kui ma suudan enda tundeid kontrollida ja maha suruda, siis varsti on kõik korras. Kuid kui mu kurbuse tase jõuab mingile teatud piirile muutub maailm üheks väga tumedaks paigaks ühtäkki. Mul tulevad kõik varasemad halvad emotsioonid meelde ja ma nagu elan neid jälle üle. Tekib suur süütunne ja hingamisraskused. Enesetapumõtted ning vajadus "ennast hävitada"/karistada, et vähendada süümepiinu. Kuigi ma päris täpselt ei tea, mis neid süümepiinu tekitab. Selle hoo ajal ma värisen ja hingeldan, pea käib ringi, keha on jõuetu ning kõne, tähelepanu ja mälu halvenevad. Tunnen end täiesti väärdusetu ja teistel ees olevat. Siis tundub, et see maailm kus ma igapäevaselt elan on võlts, kuid praegu tean, et see igapäevane maailm on täiesti elamist väärt ja reaalne ja see hoog on midagi imelikku ja haiguslikku. Vahel ma kardan iseennast ja endaga üksi jäämist.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Hoides meeles Esivanemaid - minul Isa Oskar ja Ema Maris, siit O.-M. ja nende vanemaid aegade kaugminevikku - saame suurt kindlust nüüd ja edaspidi, praeguseks ja kaugtulevikuks. Esivanemad võitlesid eluvõitlust ja said hakkama - muidu ju meid ei oleks. Oleme Väljavalitud, saame ka meie hakkama.

Elu eesmärk Linnutee siinses servas! - see tuleb paika panna: Töövanker ja Lapsevanker olgu silme ees - kui siin Loodus tõkkeid tekitanud ei ole! Taevalaotuses seda Suur-Vanker ja Väike-Vanker ju kogu aeg meile meenutamas.

Päevik aitab olukordades selgust saada ja eesmärgil püsida, vigadest mõnuga õppida.

Minu Palve-Meditatsioon, vt. ka teisi soovitusi, sobilikke siis praktiseerida.
Jüri O.-M. Ennet