Depressioon? 01.02.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mured algasid juba aastal 2008, käsil oli siis 9nda klassi lõpetamine. Eksamite eel oli suuri raskusi keskendumisega ja millelegi pühendumisega, tähelepanu hajus pidevalt. Suvel oli kõik korras, tundsin end enamvähem hästi, kuid talvepoole hakkasid uuesti samad mured. Samuti algasid mul 2011. aastal auraga migreenihood, igal kuul 3-4 päeva, milles algselt kahtlustati antibeebipille, kuid nende lõpetamisel migreen ei kadunud. Igal talvel, täpsemalt peale aastavahetust, kaob igasugune elurõõm, kõik tundub hall ja sünge ja mitte millelgi poleks nagu mõtet. Tõmbaks teki üle pea ja lihtsalt oleks üksi. Sellele lisaks vaheldub täielik isutus meeletu söögiisuga, millest tulenevad ka seedehäired. Pidevalt kuskilt nagu midagi valutaks, hommikuti pole mingit tahtmist voodist püsti tõusta, peas ainult: "Miks peaksin? Ma ei viitsi, ma ei jaksa, ma ei taha." Oma osa mängib selles ka unetusel, uni on pinnapealne ja olen pidevalt kohutavalt väsinud, sellest tulenevalt ka pidevalt haige. Olen kogenud ka paanikahoogusid, selline tunne et ma kohe suren ja seinad kukuvad mulle kaela, tekib kohutav hirm. Selline olukord kestab umbes 4-5 kuud, kuni suveni, siis muutub olukord vähe kergemaks, kuid viimased 4 aastat on pidevalt selline tunne, et kõik ei ole päris korras, midagi on valesti, olen pidevalt pessimistlik ja ärritun kergesti.
Olen käinud selle murega perearstil, kes soovitas mul pöörduda migreeniga neuroloogi poole ja halva enesetunde korral proovida erinevaid ravimtaimi, mis võivad enesetunnet parandada. Abi nendest ei ole olnud.

Sooviksin ka teist arvamust, kas peaksin uuesti arstile pöörduma või tasuks kaaluda psühholoogi juurde minekut ja vajadusel ka antidepressante?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Unega seonduv korda- vt. unevaldkonna varasemad soovitused. Eelkõige õige režiim, päeval jalutuskäik.
2) Pingete maandamiseks ja peavalude ennetamiseks-vältimiseks väga mõnusas-aeglas tempos minu harjutuse esimene samm 2-3 korda seda sirutus-painutus-sirutus harjtust ja siis minut-kaks rahulikku olemist, siis veelkordselt 2-3 korda. Enesetunde järgi teha.
3) Söömise režiim ja mälumine tavalisest 2-3 korda kauem. Samas mõelda, et iga mälumisliigutus rahustab ja tugevdam mind.
4) Elusihid paika panna (milles andekas, millised huvid, kelleks tahan saada, kuhu ja kuidas sellel eesmärgil "purjetan", mis teeb mind rõõmsamaks, mida ma ise selleks teen, kuidas annaks seda veelgi rõõmsameelsemalt ja paremini teha jne). vt. Tervisemaja soovitusi raamatust "Väljavalitu".
5) Psühhiaater saab arstirohuga enesemuutumise kulgu kiirendada, aga harjutused jms on ikkagi vajalikud.
6) Enesemuutumise päevik on suureks abiliseks (sportlased kasutavad päevikut, näitlejad jne - on suur kasu).
Head ja rõõmsameelset tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Küsimus

Tere! Tekkis järgnev küsimus: “Olen kogenud ärevushäireid ja paanikahoogusi mitmeid aastaid. Vahepeal olin täitsa heal järjel juba(paanikahoogude) mõttes, tarvitasin regulaarselt alprasolaami 0.5mg tbl. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui teha harjutusi, siis tablettide vajadus samm-sammult väheneb.
Sõltuvuse ohtu peab loomulikult silme ees hoidma. Tableti osakaal on 1/10, harjutuste mõju 9/10.
vt varasemad.
Head ...

Loe edasi

Laps muutus äkki vägivaldseks

Tere!
Laps õpib eriklassis. Sellest aastast klassis 4 poissi ja uus klassijuhataja (varasemalt oli 7 last klassis). Poisid omavahel läbi ei saa. Äkitselt muutus laps vägivaldseks - ennekõike just ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Hüperaktiivsus. Laps saab sisepingetest vabaneda eelkõige kehalise aktiivsuse kaudu. Ujumine on väga hea.
Lisaks vaja lastepsühhiaatri poolt veidi neuroleptikumi.
Kõik relaks-harjutused ...

Loe edasi

Kas ma olen hulluks minemas või olengi?

Tere!
Olen abielusi ja imelise 4 poisi ema ja ühe kasupoja oma. Elame kõik koos.
Lugu sai alguse 2020 aastal,kui viimase poisi sünnitasin. Meil kärgperendus ainult viimane laps ühine.
Kasupoeg ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Perekond eeldab, et isa-ema-lapsed on suur ja sõbralik tervik.
Meespere (poisid) vajavad tegutsevat isa, pereliikmeid koosmeelel juhtivat isa, poisse kasvatavat isa.
Seega igal õhtul - poisid ...

Loe edasi

Ravimite mõju

Tere, mul on iga päev just hommikul ärgates (enne äratuskella) umbes kl 5 paiku ärevustunne ja enam magama ei jää.
AD ei võta, ostsin prooviks Gaba kapslid, proovisin ühe, aga ei tajunud midagi. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui Coaxil aitas, siis seda rada võiks uue nurga alt kasutada - nn Pavlov-Enneti refleks e tingitus. Kui Teil asi laabub, siis panete sellele tingitustele oma nime.
Ivan Pavlov andis koerale liha ...

Loe edasi

ärevus või midagi taolist

päevad läbi selline õrn tudin sees koguaeg, kas siis käsi õrnalt väriseb, jalg tõmbleb kuidagi kahtlaselt. Selline ärevustunne on sees või hirm/kartus millegi ees.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

kolm-neli km jalutamisi, kiiremat kõndi. Rahustavad teed, uneteed õhtul.
Enneti palve.
esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus

Ringutan-sirutan end Taevatähe e. Taara poole ...

Loe edasi

Mida teha?

Tere
Mul on väga suur mure, nimelt olen ma olnud juba 3 aastat kimpus oma vaimse tervisega. Mul on tekkinud mäluprobleemid, nimelt ei mäleta kuhu ma mingi asja panin ja unustan ära mida keegi on ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ärevushäire stressi ja depressiooniga,
vt otsinguga eelnevatest Ärevushäire, stressi ja depressiooni valdkonna soovitusi.
Kehaline aktiivsus, relaks-harjutused, elusihid korda.
Ärevus-stress-depressioon ...

Loe edasi

Ärevus

Tere!

Aastaid tagasi pimedal ajal õhtul koju tulles komistasin esikus istuva surnud elukaaslase otsa.
Pikka aega kartsin pimedaid õhtuid ja pimedal ajal kojutulekut.
Samuti oli ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tegevusplaan järgmise algoritmi alusel:
1. Stress-depressioon (nagu kaksikud) kergitavad organismis adrenaliinisüsteemi virgatsaineid. Organism on valmis tegutsema oma tervise ja elukkorralduse ...

Loe edasi

Ärevus

Tere

Ma hakkasin võtma Venlafaksiini(Alventa), alustasin 37,5mg. Hetkel on 6.päev.Esialgu võtsin ööseks, et vältida kõrvaltoimeid.
Magamine on kehv, ärkan kl 3 ja magama enam ei jää.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Arstirohud on abivahendid, harjutused on põhivahendid. Kui Venlafaksiin aitab, siis eda veidi aega kasutada, Leida endale (vt varasemad) sobilikud harjutuased ja harjutada, Kannatlikkust. Sposrtlased on ...

Loe edasi

Rahustivõõrutus

Tere, soovin Teie arvamust. Nimelt pikaajalisest rahusti tarvitamisest( 3a) on tekkinud väljakannatamatud sümptomid- pea suriseb 24-h, on paks nagu pressi all, võnked, surinad, peavalu, külmahood, nahk ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui saate haiglasse koha, siis on sellest suur abi. Koostöö psühhiaatriga - sõltuvuse kõrvaldamiseks on vajalik teatud peroioodil neuroleptikume võtta (psühhiaater kirjutab.
Tervisliku eluviisid, ...

Loe edasi

ATH

Mul oleks soov teada kas mul on ATH või mitte.Psühholoogi juures käisin ja tema kahtlustab aga diagnoosi oleks vaja.Minu psühhiaater ütleb et Pärnus pole see võimalik ja mis see diagnoos annab mulle.Selline ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

haigus algab tavaliselt noores eas. Kehalise käitumise probleemid, oma käitumismuster. Ja tähelepanu valdamise raskused, Nee tählepanu suunamise/valdamise raskused täiskasvanu eas rohkem esiplaanil.
Loe edasi



Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: