Miks 5aastane laps nutab iga päev? 25.01.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Meil on 5aastane tütar. Olen temaga väga lähedane. Ta on väga tark ja tubli. Õpib kõike kiiresti. Ainult nutab iga päev. On väga õrna hingega. Nutab eriti enne seda, kui lasteaeda peab minema. Nutt süvenes veelgi, kui isa kaugsõiduauto peale tööle läks. Kõik on kodus korras. Ta on üksiklaps, saab minu (lapse ema) käest palju tähelepanu ja hoolitsust. Tegelen temaga igal võimalusel. Käin tööl ja laps nutab, et tahab, et ma tööl ei käiks ja kogu aeg temaga oleksin. Kodus elab meiega veel vanaema, kes vajadusel last lasteaiast toob ja temaga kodus on. Lasteaias on tal palju sõpru. Mulle vahel tundub, et ta meelega ajab ennast nutma, aga miks? Tal ei tohiks olla tähelepanu puudus, sest annan endast kõik. Ta mõtleb välja asju, mis ajaks teda nutma. Kord hakkas teises toas olles lambist nutma. Jooksin sinna küsisin, mis juhtus. Tütar ütles, et ei taha, et ma enne teda ära sureksin. Ma lohutasin ja ütlesin, et emme ei kavatsegi veel ära surra. Mul on tunne, et vahel ta mõtleb üle. Nendele asjadele, millepärast ta ei peaks muretsema.
Olen väga tänulik, kui mulle nõu annaksite, kuidas käituda sellises olukorras.
Tervitades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Turvatunnet lapsele annab kehaline kontakt, kallistamised (Ema, Isa, Vanavanemad).
Muinasjutude ja mängudega saab lapse enesekindlust suurendada - mängu Karu-Kati naeratas ja tuju läkski tal paremaks, naerata sinagi; mängis Kati teistega ja tuju jälle hea - mängi sinagi; aitas Kati väiksemaid ja tuju parem - aita sinagi; jne.
Lasta lapsel vabalt enda muredest rääkida ja siis ....mured saata metsa vurr..

Anda saab seda, mis teil anda on. Kui olete enesekindel ja optimistlik, siis see kandub sõnadetagi lapsele.
Pidage lasteaiatädiga nõu, neil suured praktilised kogemused.
Parimat sovides,
Jüri O.-M. Ennet