Uinumisraskus 19.08.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Asi on selles, et mul on juba päris ammu probleeme magama jäämisega. Nimelt kui ma olen üksi voodis, siis ma ei saa magama jääda ja ma kardan, et keegi katsub mind ja vaatab mind kogu aeg ja ma olen juba aastaid maganud täiesti üleni teki all kogu aeg ja nii ka suvel. Ma ei saa ka siis magada, kui ma magan kellegi teise voodi kõrval. Ma pean alati magama kellegi vastas või siis teisel juhul kui ma olen väga väsinud, siis jään ma ka magama. Aga muidu on see väga raske ja on ka nii, et kui pesema lähen, siis tunnen, et keegi on teiselpool ja vaatab ja ootab mind.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Öö ja päeva probleemid on omavahel tihedalt seotud, seega ka unega (uinumisega) seotu sõltub päeval tehtust. Võrdlen uinumisprobleeme külakiigega. Et kiik ühes suunas (uinumise suunas) kaugele liiguks, peab seda enne (päeval, kehalise aktiivsusega) teises suunas õigesti lükkama
Arvatakse, et unetus on ainult eakate inimeste probleem. Aga ei. Teadlased on uurinud meie koolipoisse-tüdrukuid ja selgub, et vähemalt veerandil 11-15-aastastel koolilastel on unehäired. Seega, päevaprobleemistikule õiged lahendid, seda esiteks.
Aitavad ka harjutused.
Hästi mõjub see, kui saame une-eelsete harjutustega just kaela-, kukla- ja vööpiirkonnas pinged maha võtta. See lõõgastab lihaseid ning rahustab südametegevust, hingamist ja hingeelu.
Ise teen juba mitu viisaastakut ja kõigile soovitanud järgmist harjutust (võib ka toas teha):
Mõnusalt ringutades näpud taeva poole (lae suunas), nina üles, õlad taha, rind ette ja kõht sisse, naeratus suule. Seejärel painutus ette; kael, kukal ja vöökoht lõõgastada nagu märg pesu nööril, pea alla rippumas nagu kõrvits nööri otsas. Ja rahulikult jälle lähteasendisse - püstiasendisse. Nõnda teha kolm...viis korda, aeglaselt, mõnuga.
Enne und ei tasu kõhtu eriti täis süüa. Hilisõhtul ei või tõsist trenni teha. Tuba olgu tuulutatud, riietus ei tohi pigistada jne. Aga kõik see on väga individuaalne.
Apteegi vabamüügist saab uneteed ja seda soovitan. Päevakoormust vähendada ja päevaplaani korigeerida. Muredest rääkida Emale-Isale või mõnele lähedasele. Jagatud mure on juba tunduvalt väiksem.
vt. varasemaid unega seotud soovitusi.
Soovitan psühhiaatri jutul käia - ta annab veidi abistavat arstirohtu.
Head harjutamist! Ja kõik saab korda.
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Uinumisraskus

Tere!

Mul on selline mure, et juba peaaegu aasta aega ei suuda ma öösiti korralikult magama jääda. See ei ole küll iga öö, kuid siiski tihti. Kõik algas sellest, kui ma eelmine aasta olin ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Apteegi vabamüügist rahustav tee ja seda juua. Teha minu Palve-Meditatsiooniharjutust. Kehaline aktiivsus (jalutuskäigud või kerge trenn). Kindlal ajal õhtul magama ja seda regulaarselt. Järgnevad soovitused ...

Loe edasi

tikid

Olen 12.a.-se poisi ema.Kuna lastepsühhiaatrile küsimust esitada ei ole võimalik siis usun,et Teie ehk saate aidata.Minu lapsel on 9.-st e.a.-st saadik tikid.Pidevalt on muutunud need tugevamaks ja asendunud ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kus elate? Nii Tallinnas kui ka Tartus õpetatud ja hea praksisega lastepsühhiaatrid. Neid ka teistes suuremates linnades. Vaja minna vastuvõtule ja siis saab konkreetsemalt aidata.
Mis põhjus ja ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: