Raskused uinumisel - psüühikahäire? 26.08.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Probleem siis selles, et ei suuda tihti magama jääda. Kui uni tuleb, siis sageli alles 2-4 tunni jooksul.
Vahel kaasneb sellega ka teatud ärevus, mis seda aega veelgi pikendab.
Algul on küll meeldiv väsimus ja uinumise tunne, kuid see läheb üle ning voodis olemine muutub ebamugavaks ning sellega kaasneb sageli ka hirm, et und ei tulegi ning järgnev päev saab olema raske. Hiljem kui toimub rahunemine ja olukorraga leppimine, siis enamasti saabub ka uni. Kokkuvõtes jääb muidugi unetunde väheks ning päeval on loid enesetunne.
Probleem kipub esinema 2-3 päevaste perioodidega, pärast seda aga probleem kaob ning kordub kas nädalate või kuude pärast. Selle aja sisse jääb veel viletsa unega öid, kuid need pole üldkokkuvõttes nii häirivad ning sageli ei mäleta neid hiljem.

Nö normaalsetel öödel jään magama tavaliselt natuke vähem kui tunni ajaga. Arvan,et isegi see on liiga pikk aeg, kuid hommikul ärgates tunnen end siis puhanuna.
Selliselt olen maganud alates varajasest lapsepõlvest.

Kasutan palju arvutit ning tihti töötan läbi suurel hulgal informatsiooni. Kas on võimalik, et see erutab kuidagi närvisüsteemi?
Ise pole suutnud otsest seost sellega leida, kuna mõni päev on olnud pingelisem ning lõpetuseks olen isegi filme vaadanud kuid uni on tulnud kiirelt.
teine kord aga rahulik ning pingevaba päev, kuid uinumine on lausa võimatu.
Viletsa unega ööl on pea juba negatiivsetest mõttetest tulvil, mis seostuvad magama jäämisega ning üldjuhul siis magada ei saagi.
Väga kummaline, kuidas pärast näiteks 25 hästi magatud ööd tekivad pähe sellised mõtted.

Ehk oskaksite mingit selgust siia tuua või oleks targem reaalselt kellegi poole pöörduda?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Minu Palve-Meditatsioon vabastab liigsetest pingetest, õpetab relaksatsiooni. Soe dušš on rahustav. Soojad rahustavd teed. Vajadusel õhtul uinutava toimega AD (antidepressant).
Füüsiline aktiivsus päeval. Tööülesandeid võtta mänguliselt.
Lisamõtteid leiad raamtust "Väljavalitu".
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet