8a laps räägib, et tahab ära surra 02.05.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Minu 8-aastane poeg on hakanud viimasel ajal rääkima, et ta ei taha enam elada, tahab ära surra. On esinenud koolikiusamist, alates tema vihikute kiskumisest, mida ta ei salli, kuni löömise-tõuklemise, lumme tõukamise jmt-ni välja. Kiusajad on oma klassi 3 poissi, kellele suur osa ülejäänuid pigem kaasa elab. Poiss on koolis viieline ja arvab, et ehk teised on kadedad. Poiss on pigem flegmaatik, kuid mitte nohik - käib jalgpallis, on (nagu tema jutust on mulje jäänud) populaarne huumorimeele poolest ja tüdrukud kaasavad teda oma tantsuetteastetesse. Talle meeldib kangesti näitlemine ja tahab näitlejaks saada. Temas on eriti arenenud õiglustunne - tahab alati sekkuda ja appi minna, kui kellelegi liiga tehakse. Samas kiusanud on lihtsalt heast peast ka suuremad, kui ta on nende teele üksinda ette sattunud. Siiani tundus kõik tavalise koolipoiste nagistamisena ja üritasin teda ära kuulata, lohutada. Nüüd aga hirmutab mind täielikult see suremise jutt - kuidas nii väike üldse tuleb sellise asja peale, on see vahest tema jaoks mingi mänguline lähenemine probleemi lahendamiseks? Seda juttu on ta rääkinud ka endast paar aastat nooremale õele omavahel olles. Täna ütles mulle väga konkreetselt, et homme siis pean ma surema. Kui küsin, et mismoodi see peaks juhtuma, vastab, et nii nagu inimesed ikka surevad ja et ta lihtsalt peab. Juba 6-aastasena rääkis ta meile eksistentsiaalseid jutte - näitas pidevalt, kuhu teda maetakse, kui ta ära sureb. See ajab tõeliselt hirmu peale, kas peaksin seda juttu tõsiselt võtma ja kuskilt abi otsima?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Andekad lapsed on tundehellad, näitlejanatuurid näitlevad selliselt, et ei saa teinekord isegi aru mängulise ja mitte-mängulise rajajoonest.
Hoidke ja kallistage Last, andke enesekindlust ja julgustust.
Surmamõtted vajavad Laste-Psühhiaatri jutule minekut ja siis saab selgust selle mängulise-mittemängulise olemusest.
Lastepsühhiaatri juures ka laste-psühholoogid ja vajadusel saab nendegi abi kasutada.
Igast murest saab üle!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet