Kujuteldava sõbra küsimus 22.04.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

On üks tuttav inimene, kellest teised arvavad, et ta kujutab endale ette, et tal on mees või muidu sõber.Ja et ta on lollike ja ullike. Minu meelest need arvajad liialdavad või on asjast valesti aru saanud.
Kuid kas selles oleks midagi väga ebanormaalset, kui üks suhtelises üksinduses elav keskealine inimene endale sõbrad või koguni kujuteldava maailma välja mõtleks? Loomulikult endale aru andes, et see on ja jääb fantaasiaks ja nagu omalaadseks mänguks.
Mulle tulevad meelde fantaasiakirjanikud ja padu-usklikud. Väga ebanormaalsed nad ju pole.

Mina ise mäletan hästi, kuidas mulle meeldis lapsena ja pubekaeas endale ette kujutada, nagu oleksin keegi teine ja elaksin mingis paralleeluniversumis enda omast hoopis erinevat elu. Olid kujuteldavad sõbrad, kallimad, perekond, kujuteldavad lapsed, erinevat laadi seiklused. Kohati oli nagu naljakaski, kui mõtlesin, kuidas saaks kujuteldavat maad tegelikuga seostada. Mingit ülipeent geograafiat ma välja ei viitsinud mõelda, aga seadused ja nimed olid küll paigas.
Ise arvan, et ma keskmisest hullem pole ja midagi erilist selliste kujutlustes pole. Praegugi on hea vahel mõneks hetkeks oma toonases kujutlusilmas viibida. Hea vaheldus tegeliku elu tavalisusele.
Seepärast arvangi, et need, kes selle inimese üle naersid, on pisut tuimad tükid ja kitsarinnalised. Kuni see eraelu ega tööd ei sega, siis miks mitte fantaseerida? Lisabki elule ja suhetele vürtsi. On ju teada ja tuntud fakt, et seksideski kujutavad nii naised kui mehed endale enamasti hoopis kedagi teist ette, kui seda, kellega nad parajasti on.
Kes võib tõele lähemal olla, mina või nemad?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kirjutate: "Loomulikult endale aru andes, et see on ja jääb fantaasiaks ja nagu omalaadseks mänguks. "
Kui asjad on enda kontrolli all, siis on kõik korras. Carl Gustav Jung tegeles ka selliste asjadega ja kõik peavad teda maailmakuulsaks psühhiaatriks-psühholoogiks. vt. tema raamat: Mälestused, unenäod, mõtted. Eesti Raamat 2004.
Väga mõnus ja hea raamat.
Head lugemist.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet