söömishäire/stress vms 09.12.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mind on juba umbes kaks kuud vaevanud üha süvenevad pea igapäevased kontrollimatud söömissööstud, mille käigus ma söön meeletutes kogustes toitu mõistmata ise, kuidas ma ei suuda neid kohutavaid isusid ning ülesöömist ohjeldada. Olen ka pärast sellist hoogu oksendamist esile kutsunud, samas ikkagi mõistmata oma käitumist. Mõistuslikult saan aru selle ebaloomulikkusest, kuid miskipärast ei allu ma nendel hetkedel iseendale. Lisaks tunnen, et tahaksin maailmast eemalduda, mitte mõelda igasuguseid mõtteid, mitte omada kinnisideed toidust, magada lõpmatuseni, et mul ei tekiks võimalust tunda seda vastikut ja tülgastavat tunnet, mis saabub pärast seda, kui olen ennast toitu täis puukinud. Tunnen hirmu söömise ees, kuna kardan seda hetke, kui normaalne söömine muutub nüüd juba väga tihti esinevaka õgimiseks. Sellekõige tulemusena olen vähese aja jooksul tunduvalt kaalus juurde võtnud, seega ei tunne ennast oma kehas ega hinges hästi, mõnel päeval tunnen end hingeliselt täieliku varena ning piarad on kerged tulema ükskõik mis hetkel. Peale selle on süvenenud juba ammusest ajast esinevad unehäired, ma ei mäleta aega, mil olen korralikult magada saanud. Nädala aja jooksul on võib-olla üks päev, kui lähen õhtul voodisse ning jään magama, kui sedagi. Enamjaolt olen kella 4, 5, vahest ka poole kuueni voodis, üritades uinuda. Kõik see ja muud igapäevaelu mured ja pinged on hakanud mulle praeguseks üle jõu käima. Tunnen, et olen suletud ringis, haletsedes ennast, kuid samas taastootes enese haletsemise põhjusi üha uuesti ja uuesti. Tean, et ennast sab ainult ise aidata, kuid tunnen, et vajaksin seejuures kellegi teadjama abi. Kelle poole peaksin pöörduma, mida tegema? Tänan ette igasuguse nõuande eest.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. AD, annab psühhiaater.
2. Dieet ja toidulaud: a) kogus enne söömist paika panna, b)mälumine-mälumine-mälumine ehk tempo maha, rahulikult-aeglaselt süüa.
3. Kehaline koormus suuremaks.
4. Elu eesmärgi konkreetsemaks ja siis nendega tegeleda. Kaunisfiguuri pilt seinale, silme ette.
5. Eneseanalüüsi päevik: a) mida hästi tegin jne. Kõiki tervisega seonduvat läbi viie(5) variandi vaadelda. (-,- ehk Keelatud, - ehk ebasoovitav, -/+ nii ja naa, mõtlen ja otsustan, + soovitav, ++ Kohustuslik).
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet