tikid 05.02.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 12.a.-se poisi ema.Kuna lastepsühhiaatrile küsimust esitada ei ole võimalik siis usun,et Teie ehk saate aidata.Minu lapsel on 9.-st e.a.-st saadik tikid.Pidevalt on muutunud need tugevamaks ja asendunud uute ning intensiivsematega.On lisandunud ka vokaalsed tikid.Peale tikkide on tal ka muid probleeme(uinumisraskus,keskendumisega seotud probl.,õpiraskused ja erinevad hirmud)Igat asja esineb just niipalju,et dgn. päris välja pandud ei ole.Aga Asberger ja Gilles de la Tourette piiripeal.Elme väikelinnas ja meil ei ole oma lastepsühhiaatrit on küll keegi,kes vahel käib kohapeal.Sooviks väga arutada ja lasta teha ka vastavaid uuringuid,et selgitada välja mis siis ikkagi on ja mida mitte.Hetkel kasutab ta antidepsesante.Olen ise uurinud nende asjade kohta RHK-10-st ja lugenud kirjandust.Kuid tahaks arutleda spetsialistiga.Usun,et kindlasti on tänapäeva meditsiinis midagi,mis sobiks just minu lapsele.Ta ise on oma probl.-st teadlik ja soovib ka saada abi.Usun ka seda,et psühhiaatrias ei ole kõik must-valge,aga soov selgust saada on siiski.Äkki oskate midagi või kedagi soovitada.Ette tänades murelikud isa ja ema

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kus elate? Nii Tallinnas kui ka Tartus õpetatud ja hea praksisega lastepsühhiaatrid. Neid ka teistes suuremates linnades. Vaja minna vastuvõtule ja siis saab konkreetsemalt aidata.
Mis põhjus ja mis tagajärg, seda praegu ei oska ütelda. Aga juba tänasest on sobilik: a) korralik unerežiim; b) mõõdukad kehalised harjutused, et ka aju rohkem energiat saaks; c) minu harjutus - vabastab liigsetest pingetest, edendab aju ainevahetust, annab enesekindlust; d) õpetada õppimist. Kui inimene oskab juba spikrit teha, siis oskab ta ka olulist ebaolulisemast eraldadae; e) suurendada tema eneseusku. Kõik see alati kasuks.
Psühhiaatri jutule, saate vajalikke suuniseid.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet