mees kes arvab et kõik peale tema on haiged 16.03.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mures oma naise isa pärast.Tema vaimne seisund on rohkem kui imelik.Kuna maja kus ta oma abikaasa ja pojaga elavad kuulub talle,siis on ta moodustanud seal "hirmu valitsuse".Meie tütrega elame eraldi,kuid vähemal või rohkemal määral mõjutab ta ikkagi ka meid.Kõiki on ära tüüdanud kuisas ta pidevalt tüli norib,ja kui vastu midagi öelda siis kohe tehakse talle liiga.Tegemist oleks justkui jonnaka lapsega kes teistega norib ja pärast kaebab kõigile räägib kui halvad me oleme.Käisin ka perearstiga konsulteerimas kuid tema ütleb et et saa aidata.Tegemist on ajukahjustusega patsiendiga ja otseseid haigustunnuseid ju pole.Nüüd siis kaks küsimust järjest.Kuidas sellise inimesega ümber käia et pidevaid tülisid poleks? Kas juriidiliselt on võimalik ta vastututusvõimetuks tunnistada.Seda selleks et ta ei saaks oma maja maha müüa jättes ennast kui teisi lageda taeva alla.Oma lapsepõlvekodu ta juba müüs kellegi teadmata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Kuidas sellise inimesega ümber käia et pidevaid tülisid poleks?
Psühhiaatri jutule (ka ilma Temata) ja siis saab üheskoos lahendi pakkuda.
2) Kas juriidiliselt on võimalik ta vastututusvõimetuks tunnistada?
Tsiviilkohtu kaudu on võimalik. Kohus määrab ekspertiisi (tervisliku seisundi kohta) ja siis kohtus otsustatakse eestkoste küsimus.
Kannatlikkust ja tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet