ei suuda enam 04.12.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 18 aastane noormees ning mind vaevab juba mitmendat kuud stress ning sügav masendus. Nimelt läksin ma juba pool aastat tagasi lahku oma tüdrukust, keda ma nii väga armastasin. Ma armastan ka teda praegu ning tahan teda tagasi. Paraku ei ole see aga võimalik, sest tema mind enam ei taha. Ta on küll vahepeal muutunud ning teinud väga palju sellist, mis mulle ei meeldi, kuid ma ikkagi armastan teda. Kõige hullem on see, et ma näen teda peaaegu iga päev ning see on vältimatu. Selle tõttu on mul kogu aeg üleval närvipinge. Jalad ja käed juba vahest värisevad. Peas on halvad mõtted ning ka õppida ja enda asjadega tegeleda on raske. Pidevalt tulevad meelde head mälestused temaga. Siis tekibki tunne, et miks enam nüüd nii ei võiks olla. Ma ei suuda lihtsalt enam. Nagu sellest ka veel vähe oleks. Ülepea on kasvanud ka kõik muud tegemised. Peast käivad ka tihti läbi enesetapu mõtted. Usun, et kui oleks korras suhe selle tüdrukuga, siis oleks korras ka kõik muu. Ma tõesti varsti ei jõua enam nii edasi elada.

Ette Tänades

S.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Suhteid saab korraldada ainult suheldes. Suhted on kahepoolsed, nö vägistada-pressida-nõuda-kaubelda neid ei saa. Kui ennast muutes (mis Temale meeldib) on mingi variant suhteid parandada, siis seda võib proovida. Parim - olla ikkagi ise.
Praegusi pingeid maandab korralik puhkus, uni (vt. une-valla soovitused), aitab kehaline tegevus, sport. Aitab rahustav tee, suhtlemine noortega. Suheldes tekkivad uued suhted, ka sügavad.
Elu on olevikus, ära nutle eilses päevas!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet