öine töö ja unerütm 13.01.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, hr. Ennet!
Tahaksin Teie käest nõu küsida. Sain töökoha, kus töö algab öösel kell 3 ja tõusta tuleb mul juba kell 2 öösel. Kuidas peaks seadma oma päevarezhiimi, et saaks küllaldaselt puhata? Tahaksin päeval osaleda ka täienduskoolitustel, suhelda sõpradega, hobidega tegeleda jne., aga ilmselt ilma lõunauinakuta läbi ei saa. Olen loomult hommikuse unega, nii et esialgu on keset ööd tõusta raske. Samas mulle meeldib mu uus töö ja tahaks leida tasakaalu nii töö, une kui vaba aja korraldamisel. Küllap on ka teisi "öötöölisi", keda see teema huvitab.
Ette tänades
Öökull.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esmatähtis on töö ja puhkuse vahekord, s.o. vajalikul hulgal puhata on ikkagi vaja. Teiseks, uus ajarütm e. õine töö ja päevane puhkus annab teataval määral harjutada, trennida, aga selle kvaliteet ei ole nii hea. Kolmandaks, kaaluge oma plussid ja miinused nii sotsiaalses, kehalises, vaimses, hingelises ja jne aspektides ja valige siis teile sobiv.
Veelkord - töö- ja puhkekiige amplituudid olgu tasakaalus.
Proovige ja siis selgub teile sobilik tõde!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet