kontrollimise vajadus 19.09.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Ma ei oskagi kohe kuidagi oma probleemi sõnadesse panna, et end selgelt väljendada.
Asi on enamvähem nii, et mul on pidev vajadus asju üle kontrollida. See ei ole tavaline kontrollimine vaid kuidagi haiglaslik. Näiteks vaatan ma mingi viis minutit pimedat tuba ja kordan endale, et tuli on kustutatud. Samal ajal ma tean, et tuli ju ei põle aga mul on vaja lihtsalt seda endale korrutada. Või siis katsun ma mingi kümme korda järjest ust, et kas see sai ikka lukku.. või hoian kätt kraani all, et tunda, et kraan on ikka kinni ja vett ei tule.. või kontrollin elektripliidil kas ma lülitasin selle ikkagi välja-lihtsalt vaatan nuppe ja kordan endale mõttes, et see on väljas. Kõike seda tehes ma tean samas, et kõik on korras-tuled kustunud ja asjad väljas. Lihtsalt on vajadus seda teha.
See häirib mind. Hilinen selle pärast pidevalt, et lihtsalt ei suuda seda kontrollimist lõpetada..
Ahjaa. Olen 19a. neiu ja niimoodi olen teind juba lapsest saati-mingi seitse kaheksa aastat. Usun, et põhjus on selles, et lapsena käskis ema alati enne kuhugi minekut (nt kooli) üle vaadata, kas kõik asjad said kaasa jne. Ma ei saa sellest kuidagi lahti.
Mida ma tegema peaks?:S

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sundmõtted (näiteks, kas uks sai lukku) ja sundteod (kontrollin ukse lukusolekut) esinevad aegajalt kõigil inimestel. Kui see läheb "liiale" ja hakkab häirima, siis on tegemist obsessiiv-kompulsiivse häirega.
Need on ravitavad ja selle asjaga tegeleb psühhiaater. Psühhiaatri vastuvõtule minekuks perearstilt saatekirja vaja võtta ei ole.
Tallinnas on registratuuri tel 697 44 44.
Julget tegutsemist.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Viha

Mul on probleem vihaga. Nimelt saan ma oma elukaaslase peale pahaseks ja tihtipeale kulmineerub see füüsilise vägivallaga. Eelfaas, kus ma nii-öelda "järjest rohkem närvi lähen" võib kesta isegi paar -kolm ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kaksainsus on siin lahenduseks: 1) psühhofarmakonid on teatud etapil abiliseks, 2) enesekujundamise meetodeid ellu rakendada.
Alustada psühhiaatrist.
Lahutuse küsimuse (jah või ei) tuleb ...

Loe edasi

vaikuse vajadus

Tänud vaikusevajadusevastuse eest :))
Päikest põue.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

ONGI! :)}

Loe edasi

Foobia

Tere !Minu probleem seisneb selles, et mul on selline kontrollimise foobia. Ma ei saa enne

kodust välja tulla, kui pean mitu-mitu korda kontrollima kas kõik elektriseadmed

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Sundhirmude ravis kasutatakse antidepressante. Peale kallihinnaliste rohtude on olemas ka odavamaid ja väga hästi toimivaid antidepressante. Millist ning millises annuses, seda saab määrata psühhiaater ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: