pinged 17.06.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

vahe peal kannatasin väga palju stressi all, pingeid oli koolis kui ka muude asjadega. nüüd nagu olen neist probleemidest üle saanud, kuid tunne on ikka nagu oleks sada jama kaelas. ning kui mingi pingeline olukord tekib siis käed hakkavad värisema ja enesetunne läheb üldse jamaks. magamisega on ka probleeme, öösel on koguaeg siuke tunne nagu mõtleks ja lahendaks mingit probleemi, kõige ullem on siis kui tulla mingilt peolt, siis unes nagu käib pidu veel edasi. unes näen ka igast halbu asju, nt läks mul auto põlema ja igast asju ka veel. viimasel ajal on ka väsimus tekkinud, ei viici midagi teha eriti. masendust küll ple, küll aga tunnen vastikut viha inimeste vastu, kes on mulle jamasi korraldanud. siis on mul mingi nagu häiriv kerge peavalu, või ta ple valu, ma ei tea ka, lihtsalt nagu pea on raske vms. varem kui käisin jooksmas, läks tunne paremaks, aga nüüd käin tööl ja aega pole. midagi tuleb ette võtta...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Midagi tuleb kõrvale võtta!
Une-Kati võtke endale seltsiliseks, vt. "Kodutohter", nov.2001.
Psühhoregulatsiooni algelemendid saate selgeks, vt. "Elukiri", juuni 2004, seal harjutus, mida teen pikki aastakümneid. Hoiab vormis, annab hea toonuse ja tuju. Pidudega olgu asi kontrolli all, tuleb kella tunda (keskööl ikka magama) ja
annustega ei tohi ka üle pingutada.
Esikohal olgu töö- ja puhkerežiim. Siis olgu selge tähtsata (Teie jaoks) ja tühja-tähja skaala. Kui aeg läheb "jahumisele", siis ei saagi tuju hea olla.
Kaunist jaanituld südamesse,
Jüri O.-M. Ennet