Kas alati on rohud vajalikud? 08.06.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas psühhiaatrid mitte liiga kergesti ei kirjuta inimesele välja rahusteid ning mui ravimeid? Järsku peaks abivajaja saatma psühhoterapeudi juurde, et ta hakkaks lahendama omi probleeme elus. Eks paljud hingehädad tulevadki probleemide eest põgenemisest, pingetest seoses sellega. Arstirohi on kuidagi kergeja ajutine lahendus. Kas ma saan asjast valesti aru?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Te saate asjast õigesti aru.
Arstirohtu tuleb siis tarvitada kui selleks vajadus on. On suur rühm psühhootilisi seisundeid, meelepettelisi või luululisi häired, depressiivseid olukordi jne., kus ilma rohuta toime ei tule - ka maailma kõige paremad psühhoteraapiad on võimetud. Ning ka vastupidi.
Võrdleksin olukorda ristkülikuga, mida läbib diagonaal. Ühes otsas on olukord, kus rohud ainumääravad ning teise otsa suunas liikudes rohu osakaal väheneb ning suureneb psühhoteraapia osa. Sõltuvalt haigusest või ka haiguse faasist oleme seega selle skaala erinevates kohtade e. rohu-psühhoteraapia eri vahekordade juures.
Peale nende kahe on ju veel ääretu hulk muidki vaimse tervise mõjutamise vahendeid.
Alati ei ole rohud vajalikud.
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet