luulud 08.12.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures oma ema pärast. Vanust on tal natuke üle 60. Tegus ja tragi, aga üha enam süveneb temas paranoiline käitumine, et kogu maailm on tema vastu. Kõikvõimalikud ütlused, käitumised suudab ta tõlgendada iseenda kohta käivaks. Kohati ka ajaleheartiklid ja telesaated. Samuti on tal aegajalt tema äraolekul kodus "käidud" ja "ära vahetatud" telekas, pliit, külmkapp jne. Ise on ta loomulikult veendunud, et tal on õigus. Kui teen juttu psühholoogist, siis ta solvub.
Kas ja mida saan mina siin olukorras teha? Kuhu peaks pöörduma?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Luulusid psühholoog kahjuks ravida ei saa, siin aitab vaid psühhofarmakon ehk arstirohi. On olemas väga häid d rohtusid. Sellises pensionieale siirdumise vanuses taolised psüühikahäired (orgaanilisel baasil) mõnikord tekivadki. Luulude kohta inimesel endal puudub haiguskriitika ehk ta ei saa sellest ise aru, et häire on.
Pöörduge psühhiaatri poole, saate kindlasti abi.
Kui ema (näiteks ka unehäire jt kaudsetel põhjustel) psühhiaatri poole ei ole nõus pöörduma, siis käige ise vastuvõtul.
Seewaldi Dispanser 697 44 44
Toredat aastavahtust!
Jüri O.-M. Ennet