Ema (77 -a )on, hirm et teda jälgitakse. 14.02.21 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ema, vanus on 77, kardab, et keegi kuulab pealt teda ja jälgib. Arvab, et meil on ohtlik tema juures käia. Kodust ei julge ise ära käia, arvab, et keegi võib sinna minna. Ütleb, et peab koguaeg kodus olema.
Igapäevase eluga saab edukalt hakkama. Toimetab õues, toob puud, kütab maja. Ta on ka diabeetik ja võtab vererõhu ravimeid. võtab korralikult rohtu ja süstib.
Veensin teda minema pererarsti juurde, käis ära ja arst ütles, et isolatsioon ja lein(sõbranna suri) on seda põhjustanud. Käskis võtta rahustavaid looduslikke tilku. Ma arvan, et see ravi ei ole piisav. Mida ette võtta? Aeg-ajalt kuuleb, et midagi piiksub, arvab, et jälgimisaparaat...
Uurib meie käest, kas keegi saab telefoni pealt kuulata? Räägime ära, et ei usu. Saab aru igapäevastest asjadest.
Ise räägib ka, et on vist paranoiliseks ja ogaraks läinud?
Kas on häid ravimeid, mis need hirmud(luulud) ära võtaks ja tema elukvaliteeti parandaks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ealised muutused, muutused peaajus, sellest tulenevalt paljudel (!) eakatel tekivad psüühikahäired -
Orgaaniline luululine häire.
Väga head ravimid olemas, psühhiaatri jutule.

Ema end ise haigeks ei pea - puudub haiguskriitika ja sellepärast temaga vaielda ei ole mõtet. Vaja on teha koostööd nii ema kui ka psühhiaatriga.
Psühhofarmakon on vajalik, sealt tuleb toimiv ravi.

Hoidke ennast ja kaaskondseid viiruse eest. Olukord Eestis on nutule - osa elanikkonnast on Egoistid ning ei arvesta kaaskondsete tervisega.
Aga selle põhjused on juba sotsiaalsed ning vajavad individuaalse tegevuse kõrval ka sotsiaalseid otsuseid, sotsiaalseid tegusid.
Viiruslik Surmadelaviin on ootel kui me ühiselt end ei muuda. Riiklik ametimeeste kodusõda meid edasi ei vii, edasi viib vaid Koostöö.
Viirusega seotud luulud on ka päevakorda tekkinud.
Parimate soovidega
Jüri O.-M. Ennet