Krooniline 12-sõrmiku haavandtõbi. 24.01.24 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun Teie poole seoses maoprobleemi murega, ehk oskate mind aidata diagnoosi lahti selgitamisel.

Nimelt mure selline, et käisin mõni aeg tagasi gastroskoopias ja tulemused olid sellised:

Söögitoru limaskest, kardia funktsioon ning mao korpuse limaskest haiguslike muutusteta. Antrumi limaskest
hüpereemiline. Muutus võib olla tingitud NSAID-i tarvitamisest või Helicobacter pylori põhjustatud
gastriidist. Pülooruseava ümar. Bulbuse eesseinal voltide konvergentsiga haavandi arm. Bulbuse tagaseinal
lineaarne haavandi arm. Bulbus avar, postbulbaarne duodeenum normis. Biopsia: 2 tükki antrumist. Dgn:
Cicatrices ulcerorum b. duodeni.

Mao antrumi limaskesta bioptaat läbimõõduga 2 mm.
Histoloogiliselt on mao korpuse limaskesta fragment, milles tagasihoidliku kroonilise pindmise aktiivse gastriidi
histoloogiline leid, foveolaarepiteeli alune sidekude turseline, hüpereemiliste kapillaaride ja verevalandustega,
koetüki süvaosas aktiveerunud lümfifolliikel. Giemsa värvingul pinnalimas tagasihoidlikult helikobaktereid.
Maliigsust ei tähelda.
* Diagnoos:
Krooniline pindmine gastriit; aktiivne

Ja siis lõplikuks diagnoosiks on märgitud, et krooniline kaksteistsõrmikuhaavand ilma hemorraagia või perforatsioonita;
remissioon; positiivne H.pylori infekstioon.

Mida see täpsemalt tähendab? Kumb mul siis on, kas krooniline gastriit või krooniline 12-sõrmiku haavandtõbi või hoopiski mõlemad?
Gastroenteroloogi käest ma tookord mingit selgitust ei saanudki. Nägin, et vastus oli patsiendiportaalis üleval ja helistasin perearstile. Perearst kirjutas lihtsalt kolmikravi rohud ja maokaitse ja ega me diagnoosi teemal suurt ei rääkinudki, ei osanud nagu ise ka eriti midagi küsida. Helicobakterist sain lahti, aga kaebused endiselt püsivad. Peale sööki gaasid, korinad, raskustunne kõhus, puhitused jne. Kui kõht tühjaks läheb, siis võib isegi vahepeal süda pahaks minna, ajab iiveldama ja tekib selline väga häiriv näriv tunne ülakõhu keskossa. Nagu pidevalt oleks kõht tühi. Perearstile rääkisin ja ta ütles, et võtaksin omeprasooli jälle, aga mulle tundub et see ravim teeb olukorra veel halvemaks, mitte paremaks, sest siis see n-ö näriv tunne nagu just süveneb. Kui enne oli seda närivat tunnet peamiselt varahommikuti tühja kõhuga, siis nüüd on kogu aeg, kas söön või mitte.

Kas siis gastroskoopia tulemus (kaksteistsõrmiksoolehaavand tõbi) ongi nende minu sümptomite põhjustajaks ja kas see tähendab, et ma ilma rohuta enam üldse ei saa? Peangi hakkama igapäevaselt mingeid maorohte tarvitama? Epikriisi oli pandud ka veel ärritunud soole sündroom, aga selles osas pole ma mingit ravi saanud.

Ette tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teid on uuritud ja ravitud. Tundub, et vaevused mis on jäänud, on seotud soole ärritussündroomiga. Maoravimitel on omad kõrvaltoimed ja neid ei ole hea püsivalt võtta. Soole ärritussündroomi ravi aluseks on toiduvalik, mis ei põhjusta vaevuseid, stresssivähendamine, juhtivaid vaevusi leevendavate ravimtoaimede ja loodustoodete kasutamine, harvem ka tugevamad ravimid. Täpsemalt Teie perearstilt.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi