Öösiti väga tugevad kõhuvalud 24.11.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Minul selline mure, et ca 7 aastat tagasi olid mul väga tugevad kõrvetised ja käidi endoskoobiga kõhus.Siis diagnoositi mul siafragmaalhernia, ösofagiit, pindmine gastriit (väidetavalt midagi kroonolist). Võtan sellest ajast Omeprozol tablette. Mingi hetk enam Omeprozalo ei võtnud ca 1,5 aastat ja alates veebruarist 2022 aastat vaevelnud väga tugevate kõhuvalude käes, kõige hullem periood olid valud 1x nädalas perioodil juuli - jaanuar 2022.. Tihti on valu ka nii tugev et ainult väänled voodis. Kõhuvalu episoodid algavad alati pigem hilisõhtul või keset ööd. Kahel korral on ette tulnud ka oksendamist, valu on nii tugev olnud. Perioodil kui valud olid väga tihedalt läksin ka perearsti juurde ja käisin uuesti endoskoobiga uuringutel, ei leitud ühtegi probleemi, ei olnud põletikku ja olnud enam songa (kas kaob iseenesest ära?).

Uuringu tulemus:
Söögitoru läbitav, veenilaiendeid ei ole, limaskest põletikuta, erosiooni pole; kardia suletud, retroversioonil songa ei sedasta ( v. pildid), magu prolabeerub oksendamisega söögitorru. Maos veidi sekreeti, limaskest ühtlaselt roosat värvi, läikiv; haavandeid ega moodustisi ei ole; maosein elastne, avardub õhuga. Püülorus ümmargune, suletud. Bulbus ja proksimaalne sool ilma visuaalse patoloogiata. Pildid WEB-s. Ds: Insufficientia cardiae ventriculi.

Selle peale ütles perearst, et mõnikord ei suudetagi valude põhjusi leida, on ka erinevaid vereanalüüse võetud ja pole midagi tuvastatud ja seda ei seostanud arstid ka sellega, et Omeprazoli ma polnud võtnud ca 1,5 aasta, siis hakkasin muidugi kohe uuesti võtma, aga valud jätkusid päris pikalt ka tablettide võtmise ajal. Mainin ka, et minule ei tundu see gaasidest tulenev valu. Näiteks mingi paari aastaga on toores küüslauk (varem võisin süüa nii palju, kui isu oli) hakanud mul tugevaid gaase tekitama ja vahel kaasneb ka kõhuvalu, aga siis on valu pigem alakõhus. See tugev valu millest jutt esineb ülakõhus, kuskil kolmnurga piirkonnas. Valule järgneval päeval on terve päev kõhus imelikult raske tunne, kõhulahtisust otsesel ei esine, aga väljaheide ei ole ka päris tavapärane, ikka natuke pudrusem. Samas on valule järgneval päeval ka rohkem gaase. Olen proovinud jälgida, et kas mõni toiduaine juhuslikult seda ei tekita, kuid kahjuks pole midagi märkimisväärset sealt avastanud. Olen mõelnud laktoositalumatuse peale, kuid jogurtit, kohupiima, piima ja erinevaid juuste tarbin igapäevaselt, gaase rohkem ei esine, kõhulahtisust ei esine. Käisin ka mingi 2 aastat tagasi ultrahelis (läksin seda tegema muul eesmärgil, kõhulihastega oli liigselt trenni tehes tekkinud mingi imelik defekt, kus pingutusasendis tekkis kõhule kolmnurga juurde muna, lihased pidid üksteises liiga eemal olema või midagi taolist), siis avastati ka juhuslikult mul sapikivi (1 cm), ka selle kohta ütles arst kes selle avastas, et nii väikest keegi veel eemaldama ei hakka, et see ei sega ja paljudel on see sees, nii et nad ei teagi seda. alates 2023 aasta algusest on valud harvemad, pigem kord mitme kuu tagant, suvel oli mingi kuu 2 korda kuus. Nüüd polnud jälle juba mitu kuud probleeme olnud, aga täna öösel ärkasin jälle väga tugeva kõhuvaluga, puht juhuslikult sõin õhtul väikese paki PicNic rebitavaid juustupulkasid. Perearst laiutab käsi. Kas viitab ikkagi mingile toidutalumatusele? Samas pole Heliko bakteri proovi võetud või noh proovinõu anti kaasa, aga unustasin selle täitsa see periood ära ja siis mingi hetk valud muutusid nii harvaks ja see sinna paika jäigi. Siiski valud ju esinevad ja midagi valesti kuskil on. Terve see periood võtnud ka Omperazole tablette sisuliselt iga päevaselt. Olen veits nõutu, sest valud tegelikult langetavad oluliselt elukvaliteeti, need ööd jäävad sisuliselt magamise mõttes vahele, küll on neid harvem, aga siiski ju esinevad. Kuhu ma võiksin pöörduda, kas peaksin kuhugi Synlabi minema testima, mis toiduained mulle sobivad või saab seda teha ka haigekassa raha eest. Või viitab see ikkagi Heliko bakterile? Olen veits mures oma seedeelundkonna pärast, kuna vanaema suri pankrease vähki ning tal oli terve elu sarnased probleemid, krooksus, luksus koguaeg, kõrvetised jne. Kui on neid probleeme toitumisega võimalik lahendada, siis kust leida vastav nõustaja?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Soovitan nõu pidada gastroneteroloogiga, mitu pead on ikka mitu pead. Perearst korraldab e konsultatsiooni seniste andmetega. Vastus paari päevaga, vajadusel jätkab uuringute ja raviga gastroenteroloog.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi