Puuk ja puugivaktsiin kohe peale 20.07.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
Leidsin täna 19.07 lapsel (3a) üsnagi juba söönud puugi (puugi suuruse järgi 3-4p) ja seda kukla piirkonnnast.
Puugi pea jäi eemalduse käigus kahjuks sisse.
Olen kursus, et see ise väljub mõne päevaga…
AGA küsimus selline:
Kas tasuks teha nüüd kohe esmane puukentsefaliidi vaktsiin lapsele?
Aitab see miskit ennetada, kui juhul puuk oli ikkagi nakatunud?
Või pigem just peaks nüüd ootama enne esmast vaktsineerimist?

Eelmine aasta (kui laps 2a) oli ka puuk, hilisem vereproov näitas vanat borrelioosi nakatumist. Aga AB ravi ei tehtud, ei peetud ebam vajalikuks.
Borrelioosi nakkusest reetis lapse näol nö liblika kujuline punanetav lööve, mööda põski (nagu liblika tiivad) levis see kõrvade poole.
Kardan nüüd jälle seda borrelioosi nakatumist ka, seega tasuks selle vereproov vist võtta 2 nädala möödudes?

Ette tänulik ema!!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Vaktsineerimine selles faasis ei hoia ära puukentsefaliidi teket. Kui väga vaja, siis on võimalik teha gammaglobuliinravi.
Liblikakujuline punetav lööve ei ole omane borrelioosile, seda peab arst täpsustama.

Head tervist oovides,
Madis Veskimägi