Kõhukoopa ultraheliuuringu täpsustav selgitus 27.06.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Käisin kõhukoopa utlraheliuuringus lihtsalt kontrolliks. Kõhuga mitu aastat probleeme olnud ja tehtud ka mao uuring, läbitud helikobakteri ravi (hetkel seda enam ei ole, on võetud maolt proovid ja olen teinud ka paar kuud tagasi väljaheite analüüsi, mis oli korras nii helikobakteri koha pealt kui ka muu koha pealt) ja saanud diagnoosiks krooniline gastriit. Sellega on kord parem kord jälle kehvem.
Kontrolli eesmärk oli teada saada, et ega mujal kõhuorganites probleeme pole, mis põhjustaksid pidevat ebamugavustunnet kõhus.
Öeldi, et kõik on korras, aga on algav kõhunäärme steatoos (ealine/metaboolne muutus). Mis see täpselt tähendab? Kas enamusel minu ealistel inimestel on juba see diagnoos (olen ise 47)?
Olen suur magusasõber. Kehakaal on mul 59 ja pikkus 163 ehk siis ideaalses kaalus KMI 22,2, kolesterool oli viimati jaanuaris 4,5. Kas sellegipoolest peaksin oma menüü üle vaatama, sest saan küll aru, et vananemise vastu ei saa, aga tahaks seda natukenegi pidurada? Või peaksin tarbima seedeensüüme?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teie kirjas ei selgu ohumärke või olulisi hälbeid. Kui puuduvad vaevused siis võiks korrata uuringut nt 6 kuu pärast. Normaalne söömine, senise eluviisi hoidmine, alkoholi paar ühikut kuni paar korda nädalas.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi