magu 01.07.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere hea Doktor,

Olen Teile kirjutanud varasemalt.
Jätsin omeprasooli ravi katki, hetkel olen üle nädala ilma rohuta olnud, rinnakuvalud on praeguseks kadunud aga nüüd annab tunda kurk, mis ravi ajal tunda ei andnud, vahest tükitunne kurgus. Samuti ei ole enam röhatisi ega gaase, mis omeprasooli tarvitamise ajal olid. Gastroskoopiasse olen järjekorras ja seini ajani katsun olla ilma ravimiteta. Vahepeal võtan rennit. Minu küsimus Teile, lugesin eelmise aasta epikriisi ja seal oli histoloogiliselt kirjas minimaalne krooniline gastriit, kas aasta ajaga võib krooniline gastriit atroofiliseks muutuda? Olen lugenud, et gastriidid pidid olema madala maohappesusega, aga mina olen varasemalt pea aasta tarvitanud regulaarselt omeprasooli, ega ma selle rohuga halba pole endale teinud? Kõige rohkem kardan atroofilist gastriiti, sest olen lugenud, et sellega maovähi risk. Kolm kuud tagasi b12 vitamiin oli normis. Mida Teie sellest arvate, kui kiiresti mao limaskest võib muutuda, olen hirmul ja muudkui mõtlen. Ometi gastriiti pole mulle diagnoosiks pandud vaid ösofagiidita tagasivooluhaigus, aga kõrvetisi mul ei ole, suhu toitu ei tule. Kuna alustasin nädal tagasi dideediga, siis vähem söömine annab tunda just kurguvaluga. Ülakõhus valusid ei ole.
Ehk oskate veidi mind veelkord nõustada.

Tänud!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Katsun selgitada. "Minimaalne krooniline gastriit" on hirmutava kõlaga, kuid sellise kirjeldusega ongi üks keskmine magu inimestel alates 30-35 eluaastast. See polegi haigus, migem mao ealine muutus. Kui vaadata peeglisse, siis ka sealt ei vaata vastu sama nägu mis 30-20-10 aastat tagasi. See on normaalne. Need muutused tabavad kogu keha ja esinevad kõigil.
1 aastaga ei teki krooniline atroofiline gastriit- selleks kulub aastaid ja see esineb enam vanemas eas. Selle tekkes on 2 juhtivat põhjust- autoimmuunne põletik ja maobakter H.pylori. Täpsemalt saab lugeda näiteks siit: http://emedicine.medscape.com/article/176036-overview
Kui hemoglobiin ja B12 vitamiin on normis- siis ei saa olla olulist atroofilist gastriiti. Julgen arvata, et Teie põhiprobleem on mitmete haiguste kartus. Selle ravi on põhiliselt "elamine täiel rinnal". Huvitav töö, tore pereelu, hobid, kultuur, looming, sõbrad, loodus. Siis ei jää aega liigseks mõtlemiseks-muretsemiseks. Tasub ikka arste kuulata- kui ei leita tõsist ja konkreetset haigust, siis nii see ongi. Abiks on ka psühholoogid, psühhiaatrid. Aga ennekõike endale selgeks mõtlemine- haigust pole ja mureks pole põhjust. Tundub, et teete just vastupidi- otsite aistinguid oma kehas ja mõtlete need millekski koledaks. Kirjutan nii, sest Teid on uuritud väga põhjalikult. Aga ehk veelkordne uuring hajutab Teie hirme ja saate hakata elama vabalt ja hästi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi