Madal koormustaluvus, surve rinnas 07.10.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.

Umbes kuu aega tunnen rinnakus survet, pessimist, südames torkeid. Koormustaluvus on selline, et teisele korrusele minnes tõuseb pulss 120ni. Kõndides metsas, aeglaselt, 100-130. Kiiremalt liikudes viskab 140+. Üldine enesetunne on kehv.
Olen juurde võtnud ca 6kg (normaalkaalu keskelt normaalkaalu ülemisse otsa), liigun vähe ja toitun kehvasti. Suitsetasin pikalt (päevas 5-10tk), 10 kuud suitsuvaba. Olen kodune ema ja püüan elada nii, et kõigil oleks hea, teistel parem kui minul. Haige olin viimati juulis, koroonas.
Aasta tagasi tekkis esimene ärevuse olukord. Käisin vaimse tervise õe juures ja läks üle. Detsembris vaktsineerisin, sain erinevaid kõrvalnähte ning veel suurema ärevuse. Tehti erinevad analüüsid ninh 24h holter EKG, korras, mõned vahelöögid registreeriti. Kirjutati Xanax.
Kirjutasin praeguse probleemiga perearstile, kes vastas, et uuringuid pole vaja, ärevushäire. Saan aru, et ärev, aga sellest, et koormustaluvus ei ole normaalne ja rinnus ikka pressib.
Kuna enesetunne on halb, rinnus imelik, ribidki valusad, rinnaku lihased veidralt tuksuvad, vasak rind valus, kaenlaaluse ja rinna vahel tuikab ja tuksub, siis süda ei anna rahu ja vajan mingit kinnitust.
Lasin teha enda raha eest EKG - korras. Ja vereanalüüsid. LDL kolesterool 3.5 mmol/l ning lipoproteiin a 149.50 nmol/l. Saan aru, et see viimane on väga halb ja ootan halvimat.
Palun abi. Kas see lipoproteiini topelt näit tähendab et elan noateral või ei ole asi nii hull. Või on süvenemas tugev ärevushäire ja vajan abi?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Seostan Teie vaevuseid koroonapõdemisega. Ja mõnikord võivad sellised vaevused tekkida ka koroona vaktsineerimise järgselt. Ärevushäire ei ole sellise konkreetse haigusega, viited sellele peaks olema juba murdeeast.
Ravi saab määrata arst, kes Teid vahetult näeb ja uurib. Kaaluksin pikemat ravikuuri valu ja põletikuvastaste ravimitega ja südamelihase ainevahetust toetava ravimiga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi