gastroskoopia 17.09.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Märtsi kuust alates on mind vaevanud surve/ebamugavus tunne kõris, mis alati tuleb koos ülaselja valuga.Samuti esineb röhitsusi.Kõik need tunnused võimenduvadki eelkõige pärast söömist (mitte iga pärast toidukorda aga iga päev).
Perearst on teinud kõikvõimalikud vereanalüüsid ja kontrollinud ka kilpnääret. Kõik on korras olnud. Käisin hiljuti ka gastroskoopias kus tundub, et oli ka kõik korras (nii sain perearstilt vastuse)Lisasin kirjelduse failina.
Küsiksingi üle , et kas ma saan õigesti gastroskoopia tulemustest aru, et mao ülehappelisuse ja refluksiga mul probleeme pole ja sellest ei saa mul neid vaevusi olla?
Lisaks tahtsin ka küsida, et kas helicobakteri analüüs gastroskoopia ajal võetakse vaid siis kui on näha limaskestas muutusi? (mul seda analüüsi ei võetud)Kas on võimalik et mul maos limaskest korras aga ikkagi helicobakter organismis ja tekitab neid vaevusi?
Oskate äkki soovitada, mida veel üldse kontrollida annaks.Ei oska enam midagi peale hakata.

Ülaseljavaludega seoses olen juba ka neuroloogi juures käinud kes midagi ka otseselt ei avastanud, et viga võiks olla.Ja kuna valu pigem tekib peale söömist, siis ei tundu neuroloogiline probleem olevat.

Tänud ette!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Inimese tervisevaevus, valu, ebamugavus võib olla tingitud kas kehalisest haigusest, psüühhikast somatoformse häirena või kombinatsioon mõlemast. Teid on kenasti uuritud ja ei ole leitud konkreetset haigust. Igaks juhuks võib teha 1 nädal ravikuuri, mis vähendab maohapet- käsimüügist saab osta ravimi toimeainega esomeprazol, omeprazol, panotprazol. Ravim võetakse enne sööki 30 min. Hinnake efekti.
Kui vaevus puudub, siis seda seisundit nimetatakse somatoformseks tükitundeks, ingl k globus sensation. See vajab samuti ravi, koostöö perearsti, psühholoogi ja vajadusel ka psühhiaatriga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi