Noormehe sage haigestumine külmetushaigustesse 01.09.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Poeg (täna 14 aastane) haigestub külmetushaigustesse väga sageli. Vabandan aga lugu on pikk.
Enne lasteaeda minemist oli tegemist täiesti terve üldse mittehaigestuva lapsega. Lasteaias ta kohe haigestus ja see hakkas korduma väga sageli intervalliga 1-2 nädalat lasteaias, 2-3 nädalat kodus. Huvitav sümptom oli ka aegajalt tekkiva pearingluse kaebus, millele seletusi ei leidnudki. Seda tekib aegajalt siiani.
Saime suunamise Tallinna Lastehaigla arsti konsultatsioonile, mille tulemusel saime ca 3 aastat ravida immuunpuudulikkust (zingular vist oli ravimi nimi ning igal haigestumise korral hormoonpreparaate juurde hingata). Kuni igal visiidil lapse kurku vaadates tundus arstile, et tatt jookseb kurgust pidevalt alla ja äkki oleks vajalik leida konsultatsiooni aeg LOR arstile. LOR arsti visiidil saime teada, et kurgumandlid on lapsel pea olematuks mädanenud. Esimeses klassis olles opereeriti tal kurgumandlid.
Laps sai terveks ja oli seda ikka väga pikalt, 1-2 korda aastas oli kergemaid haigestumisi.
Nüüd Korona perioodil hakkasid haigestumised sagenema. Laps on nüüd 14 aastane, alanud on kasvuspurt, mis pole üleliia kiire. Viimane aasta on ta rohkem haige kui terve. Iga 2-3 nädala järel algavad jälle sümptomid: kurguvalu, nohu ja vahel ka palavik, palavik on siis enamasti üle 38, 39.
Siinjuures toon välja, et laps on olnud väikesest peale küllalt väikest kasvu, heas füüsilises vormis, lasteaiast saadik ka trennis käinud, aktiivne spordipoiss. Kui ta on terve, on treeningute maht nädalas 6-10 tundi. Tegeleb jalgpalliga, külastab aastas korra spordiarsti, tehakse vereanalüüse ja koormustest.
Lisan viimase kahe uuringu tulemused spordiasti juurest failidena.
Laps haigestus nüüd eelmisel korral 7.08.22 väga palavate ilmade ajal. Kurguval, nohu, köha, palavik üle 39, mille saime paracetamooliga alla aga see tõusis ikka sama kõrgele 6 päeva, siis hakkas järele andma. Tegime Covidi osas testi 5 päeva jooksul, siis saime PA vastuvõtule ja põletikunäitajad olid olemas, kuid madalad. Kirjutati antibiootikumid, mille võtmiseni me ei jõudnud, sest siis hakkas ka palavik järgi andma ja sümptomid taanduma. Me oleme seda meelt, et antibiootikume võtame siis, kui organism ise ei saa hakkama. Seekord sai. Perearstiga oli selline kokkulepe (ja mainin, et meil on väga hea perearst, kellega arutame võimalusi, lihtsalt nüüd on mõistus otsas ja mul on lapsest juba nii kahju, et ise ei saa ka enam emotsionaalselt hakkama).
Laps jõudis paar trenni teha, alustas rahulikult, sel nädalal tahtis juba korralikule kavale üle minna aga ei jõudnudki. Eile oli võistlustel, sai alla poole mänguajast kokku väljakul olla, treener ei pane alles terveks saanud lapsele täiskoormust peale.
Eile, so 31.08 õhtul tundis laps taas kurguvalu, täna lisandus nohu, palavikku veel ei ole.
Igal haigestumisel teeme ikka tavapäraselt nagu külmetushaiguseid ravida: soe tee, taimedest, mis peaks kurguvalu leevendama, nohu puhul Sinupret ja Humer, lisaks kurgupastille jms.
Lisaks võtsime kevadel apteegist juurde rauda (Nõgeli raua toidulisand), mis PA hinnangul on liiga nõrk. Ta soovitas vähemalt 1,5 kuud võtta tõhusamat (Retafer), mida poiss on võtnud 3 nädalat, juurde C-vitamiini ja D-vitamiini.
Me enam ei oska välja mõelda, mida lisaks teha... aga et laps saaks terveks ja jääks terveks, see on ülisuur soov lihtsalt. Ehk on teise arsti mõtteis midagi muud veel, millele me oma perearstiga tulnud ei ole.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Kasvav organism ja suur koormus suurendab vastuvõtlikkust tõbede suhtes. Mainisite immuunpuudulikkust, see on tõsine teema, mis vajab hoolsat ravi, perearsti, nakkusarsti ja immunoloogi koostöös.
Minust ei ole eetiline pakkuda haiget nägemata toredaid ravimeid ja diagnoose.

Kahjuks tuli vastus lühike. Aga nii ma mõtlen.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi